Z uwagi na fakt, iż Polska mieści się w umiarkowanym klimacie obmyślając budowę budynku mieszkalnego musimy uwzględnić w jego schemacie dobrą izolacje cieplną. Izolacja taka musi strzec mieszkańców budynku zarówno przed ziąbem w czasie mroźnych zim, ale też przed upałami, w czasie dusznych letnich dni.

Kolejną przesłanką są sprawy ekonomiczne, prawidłowo dobrana i wykonana izolacja termiczna zezwoli użytkownikom poczynić duże oszczędności w okresie grzewczym, bo dobre ocieplenie budynku zmniejszy kwestie utraty ciepła. W ostatnich latach furorę w kwestii ociepleń domów robi izolacja pianką PUR.

budowa

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com

Wśród pianek PUR faworyzuje się piankę o prostej strukturze (tzw. lekką) jak również piankę o zamkniętej budowie (tzw. ciężką). Pianka poliuretanowa otwarto-komórkowa, posiada w swojej strukturze przeważająca liczbę komórek otwartych, dzięki czemu „oddycha”. Pozwala to na utrzymanie łagodnego środowiska w mieszkaniu. Para wodna wędrująca w powietrzu (będąca rezultatem złej wentylacji) nie skrapla się na jej przestrzeni i nie powoduje powstania pleśni. Ten gatunek jest doskonały do ocieplania i ściszania poddaszy użytkowych, nie tylko z uwagi na swoją paroprzepuszczalność. Masa pianki lekkiej to blisko 12kg/m³ (ciężkiej to od 30-60kg/m³), nie obciąża zatem ona budowy, a sztywniejąc oprócz tego ją wzmacnia. Piana PUR mocowana jest przez hydrodynamiczny natrysk, co pozwala na wypełnienie wszystkich z trudem dostępnych punktów. Jest to znaczące ze względu na złożone kształty konstrukcji dachowych.

Jeżeli opublikowane w tym poście dane są dla Ciebie pasjonujące, to oprócz tego, który publikuje podobne teksty.

Piana poliuretanowa otwarto-komórkowa nie nadaje się, ze względu na swoje własności, do ocieplania fundamentów (możliwość chłonięcia wody, brak odporności na ściskanie).Pianka zamknięto-komórkowa mieści w sobie komórki zamknięte (minimum 90% takich komórek w zależności od wydatkowania). Jej konsystencja będzie się wahać od 30-60kg/m³. Ten typ pianki ze względu na znaczna gęstość, zamknięte komórki, małą paro przepuszczalność a także dużą szczelność na zgniatanie nadaje się idealnie do termo i hydroizolacji niezakłóconych dachów i stropodachów, ścian, fundamentów, budynków inwentarskich, chłodni itp.

budowa domu

Autor: Portal Jak-Budowac.pl
Źródło: http://www.flickr.com
Krótko mówiąc, izolacja pianką PUR (strona www izolacjepiankowe.com.pl) z uwagi na wysoką jakość wykonania a także niskie koszty instalacji będzie wypierała wykorzystywane do tej pory systemy termoizolacyjne.