Budowa, nieoczekiwany wielkogabarytowy transport, usterka techniczna, rozszerzenie usług o nowe branże, bywają sytuacje, w których niejedna przedsiębiorstwo korzysta z wypożyczenia ciężkiego sprzętu. Czasami wystarczający jest jeden samochód, ale bywają i sytuacje, kiedy do działania musi ruszyć cała flota zleceniobiorcy. Jak skutecznie i niedrogo znaleźć solidnego podwykonawcę?

dźwig

Autor: Alexandre Prévot
Źródło: http://www.flickr.com
Działania wykonywane ciężkim sprzętem nie należą do rzadkości, zwłaszcza w dużych miastach lub miejscach wysokiego przeładunku. Obecnie, głównie dzięki środkom unijnym rozwija się budowlanka, kolejne firmy wygrywają przetargi na budowę dróg, mostów, obwodnic i budynków publicznych. Wiele z tych prac wymaga użycia ciężkiego sprzętu.sprawdź serwis podkładki nierdzewne podkładki nierdzewneWymagania bywają wielorakie czasem wystarczą małe dźwigi, a niekiedy ogromne ciężarówki. Rozpatrzmy przypadek, gdy danemu przedsiębiorcy potrzebne są mechaniczne dźwigary, czyli dźwigi – serwis z małymi dźwigami. Najważniejszą rzeczą dla biznesmena jest posiadanie bazy ewentualnych podwykonawców, firm, które chętnie użyczą swojego sprzętu w najbardziej newralgicznym momencie. Taką bazę kształtuje się latami, jednak w dobie Internetu, wystarczy sprytny pracownik, choćby działu zaopatrzenia, który skontaktuje się z ewentualnym kolejnym partnerem biznesowym.

Wynajem ciężkiego sprzętu, a w szczególności wynajem dźwigu, jest o tyle bardziej skomplikowane, bo wymaga pracy sprzętu, niekiedy i przez dłuższy okres czasu. Każdy przedsiębiorca budowlany musi mieć niestety wliczoną opcję przestojów, a to z powodu na pogodę, a to na problemy z wypłatą zobowiązań. W takich sytuacjach bardziej poręczne są małe dźwigi, jednak czasami warunki wymagają zastosowania potężnych, a zatem o wiele droższych żurawi. Firmy proponujące wynajem dźwigów – dowiedz się więcej najczęściej dowożą sprzęt na miejsce we własnym zakresie. Gdy mówimy o podpisywaniu umowy należy nie zapomnieć o zawarciu w niej bardzo szerokiego terminu wynajmu maszyny, po to by nie trzeba było jej w krótkim czasie prolongować.

Trzeba również sprawdzić wiarygodność partnera oraz kontrole techniczne sprzętu. Ważna jest też persona do obsługi tego sprzętu. Niekiedy firmy proponują swoich pracowników, którzy dobrze znają maszyny. Jednak tańsze jest posiadanie w przedsiębiorstwie osoby, która ma dokumenty uprawniające do obsługi dźwigu. Można tez nająć kogoś z zewnątrz, ale mieszkającego w pobliżu projektu, aby zmniejszyć koszty dojazdu. Nie można zapominać o bezpieczeństwie. Praca na wysokości wymaga nie tylko przestrzegania przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, ale i wzmożonej ostrożności. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na pracownika z zewnątrz powinien go, przynajmniej w pierwszym okresie zatrudnienia, z uwagą obserwować. Jeśli chodzi o cenę to dużo zależy od czasu wynajmu, ważny jest też jednak kontakt z partnerem biznesowym. Jeśli jest lub będzie to wieloletnia, sprawdzona współpraca wycena na pewno się zmniejszy. W interesach, jak w życiu – liczy się wiarygodność.

urządzenie dźwigowe

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com
Wynajem sprzętu to ciekawa możliwość dla firm, które nie posiadają lub posiadają w niewielkim zakresie własny sprzęt. Obecnie na rynku działają przedsiębiorstwa zajmujące się w głównie wynajmem ciężkich maszyn. Siedziby mają najczęściej w okolicach dużych miast, zatem dojazd do nich nie powinien stanowić problemu.