Dom może służyć przynajmniej paru pokoleniom, rzecz jasna jeżeli tylko posiadacze odpowiednio dbają o niego. Nie jest też tajemnicą fakt, że w połowie ubiegłego wieku wykorzystywano surowce gorszej jakości niż ma to miejsce współcześnie, zatem jeżeli ktoś w najbliższym czasie nie planuje przeprowadzić się do innego mieszkania, jest zmuszony dostosować to posiadane do nowoczesnych standardów.

W czasach peerelowskich obowiązywały w budownictwie pewne konwencje. Zamiast elegancko prezentującej się cegły, w sprzedaży zaczęły pojawiać się białe bloczki oraz pustaki. Chociaż ściany elewacyjne były budowane z przynajmniej dwóch warstw, to takie budynki do najcieplejszych nie należą. Jednakże roboty restauracyjne trzeba byłoby zacząć od wymiany okien. Te wytwarzane trzydzieści lat temu były bardzo nieszczelne – tylko te wykonane przez rzetelnego szklarza mogą tutaj stanowić wyjątek od opisanej zasady. Izolacje budynków są przeprowadzane przez wyspecjalizowane firmy.

ocieplanie ściany

Autor: Stowarzyszenie na Rzecz Systemów
Źródło: www.systemyocieplen.pl

Zarówno w Wrocławiu, jak i w Olsztynie obowiązują niemalże identyczne zasady ocieplania ścian.strona www apartamenty pogorzelica apartamenty pogorzelicaTeraz do wykładania powierzchni murów zewnętrznych wykorzystuje się tego rodzaju materiałów jak styropian, wełna mineralna albo polistyren. Każdy z wymienionych surowców ma zarówno swoje wady, jak i plusy. Żeby wybrać dla swego domu najodpowiedniejszy materiał należy rozważyć wszystkie dostępne opcje, a w wypadku wątpliwości warto popytać sprzedawców albo po prostu budowlańców. A dodatkowo warto powiedzieć, że hydroizolacje budowli obejmują też docieplenie ich fundamentów. A to jest już niezwykle ważne w sytuacji, gdy dom stoi na terenach podmokłych.

Na ścianach wewnętrznych budynków z lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, a także tych znacznie starszych, często pojawia się grzyb. Winą po części należałoby obarczyć samych gospodarzy. Jeśli nie wietrzą pokoi, a dodatkowo suszą mokre podkoszulki na grzejnikach, to swoim działaniem przyczyniają się do powstania na murach mało estetycznych plam. Na szczęście obecnie odgrzybianie budowli nie pozostaje kwestią nazbyt skomplikowaną, o ile oczywiście nie próbuje się tego robić samodzielnie. Na rynku działa obecnie wiele spółek zajmujących się usuwaniem tego typu niedogodności, więc ani mieszkańcy Lublina ani Gdyni nie będą mieć trudności z odszukaniem fachowców od wymienionych zadań specjalnych.