Budowa budynków to jedno z największych wyzwań przed jakimi staje inwestor, który się jej chwyta. Jest tak ponieważ każda działalność budowlana wymaga pełnego zaangażowania całości sił fizycznych i umysłowych. Konieczne jest skoncentrowanie się na wielu istotnych kwestiach, rozpoczynając od kwestii prawnych, przez finanse i formalności urzędowe, powstawanie projektu architektonicznego i budowlanego, a na samej rzeczywistej budowie kończąc. My jednak w tym artykule zajmiemy się właśnie tym końcowym aspektem uciążliwego procesu budowy. Szczególny nacisk położymy na, niewielkie rozmiarowo ale niezwykle istotne, elementy, np: śruby, nity, pręty czy zawiasy.

budowa domu

Autor: Röben
Źródło: Röben

Wprawdzie znane powiedzenie majsterkowiczów mówi, że „dobrze wbita śruba jest lepsza niż źle wkręcony gwóźdź” jednakże podchodząc do kwestii na serio powinno się zdawać sobie sprawę, że to jakość tych najmniejszych elementów decyduje często o jakości i wytrzymałości całego budynku. Nie wolno na tym oszczędzać, bowiem uzycie złej jakości materiałów metalowych jak np. śruby, gwoździe, nity, nakrętki, podkładki czy wkręty (kotwy nierdzewne) szybko obróci się przeciwko nam. Może dojść do poważnych uszkodzeń, czy w skrajnych przypadkach nawet rozpadu konstrukcji. W jaki sposób więc mieć przekonanie, że zakupione przez nas materiały sprostają pokładanym w nich nadziejom?

budowa

Autor: MGProjekt Pracownia Architektoniczna
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieje kilka reguł, których powinniśmy przestrzegać. Po pierwsze, kupować potrzebne nam materiały w renomowanych punktach handlowych – takich jak na przykład ten: sklep.bufmax.pl/. Chodzi zarówno o punkty tradycyjne, jak i punkty internetowe. Następnie, wszystkie elementy muszą mieć znak jakości wydany przez cenioną w środowisku organizację. Posiadanie takowego znaku bezpieczeństwa daje nam pewność, że w długim czasie taki materiał nie ulegnie zniszczeniu. Ostatnie lecz nie mniej ważne, należy wynająć dobrych wykonawców, którzy porządnie zabiorą się za budowę. Tylko jednoczesne przestrzeganie tych trzech zasad sprawi, że nasza inwestycja postoi wiele lat bez jakiegokolwiek poważnego uszczerbku.