Dziś do wyboru mamy bardzo wiele rodzajów bram. Takie do garażu różnią się głównie sposobem otwierania. W asortymencie wytwórców moglibyśmy znaleźć bramę uchylną czy też rolowaną.
Należy zastanowić się, jaka brama będzie najlepsza w danej sytuacji.

Najbardziej popularne dzisiaj są bramy płytowe. Do ich otwierania potrzebne jest miejsce przed budynkiem garażu. Musi tak być, ponieważ jej umieszczona na dole część wysuwana jest na zewnątrz garażu. Jeśli miejsca przed garażem jest niewiele, korzystniej jej nie wybierać. Brama segmentowa podczas otwierania nie wymaga miejsca przed garażem. Doskonałym wyjściem jest ona wtedy, gdy podjazd jest krótki. Tego typu bramę użyć można także w garażu, który wychodzi wprost na ulicę. Tego typu brama jest także szczelniejsza od bram uchylnych. Należałoby montować je w ogrzewanym garażu.
żarówki

Autor: McKay Savage
Źródło: http://www.flickr.com
Brama rolowana działa tak jak roleta okienna. Zajmuje ona najmniej ilość miejsca. Są one wygodne w eksploatacji, jednak musimy nieco poszukać, ponieważ nie wszyscy wytwórcy bram (zobacz furtki ogrodzeniowe) posiadają je w swym magazynie. Taką bramę nabywamy od razu z elektrycznym napędem. Brama roztwierana na boki, jest najstarszym typem bram, które już bardziej sporadycznie są w asortymencie wytwórców. Zlecenie na tego typu bramę można składać w zakładzie rzemieślniczym. Otwarcie jej wymaga dużo miejsca i nie zawsze udaje się zamontować napęd zasilający. Bramy garażowe są najczęściej wykonywane z blachy aluminiowej lub z drewna.

Można także spotkać takie, które są wykonane z blachy miedzianej albo aluminiowej i przeważnie są pokryte brązem. Z tego też powodu przed kupnem bramy należy dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń.