Solidne i długookresowe kamienie wyciągane w kopalniach w calutkim świecie są obecnie wszechobecne, natomiast ich użycie jest niesamowicie duże we wszystkich dziedzinach życia oraz niezliczonych rynkach różnorodnych branż.

Wytworzone z dokładnością rzeczy posłużą kolejnym pokoleniom.
Jednym z bardziej znanych jest granit (sprawdź tutaj – plytki granitowe strzegom) – niesamowicie silny oraz chroniczny, z którego produkuje się między innymi płytki, schody, jak też nagrobki najlepszej jakości. Na terenie Polski wydobywa się go w wielu kopalniach, które zazwyczaj zajmują się też jego szlifowaniem. Istnieją również przedsiębiorstwa, które poprzez Internet sprzedają elementy granitowe. Warto wiedzieć, że jest to najczęściej występująca skała magmowa na całym świecie. U nas granit zdobywa się na Dolnym Śląsku, w najwyższym paśmie Karpat i – na jeszcze głębszym stopniu – w północno-wschodniej części kraju. Ma on różną paletę barw, co uprzyjemnia jego występowanie. Jego kolor waha się między jasnoszarym a – choć rzadziej – różowym i czerwonym. Nie wszyscy są świadomi, że granit odwiedź występuje także w postaci kostki, którą stosuje się do tworzenia chodników i wykładania serc wielu miast.
granit

Autor: Jocelyn Kinghorn
Źródło: http://www.flickr.com
W kategorii poruszonego wyżej budownictwa można często spotkać kruszywo wapienne- sprawdź kruszywo wapienne. Jest ono pochodzenia mineralnego – drobne i małe w wyniku erozji skał. Używa się je do zapraw i betonów, a także budowy dróg. Jednym z nich jest między innymi właśnie granit, jak też bazalt.

Kruszywa wapienne rozbijają się na wiele innych skał w kwestii niezłomności oraz gęstości, do których zalicza się słynny baryt (więcej tu). Kruszywo można zakupić w wielu sklepach oraz spółkach budowlanych.