Nabycie kolejnego domu lub remont starszego są okazją do upiększenia jego wyglądu. Współcześnie zakup nowych mebli nie stanowi znacznego problemu, gdyż na rynku jest ich bardzo dużo.

Meble kuchenne

Autor: Bratislavská župa
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak umiejętne przykładowo projektowanie kuchni (specjalistyczne projektowanie kuchni) nie należy już do prostych obowiązków. Wymaga posiadania podstawowej wiedzy dotyczącej prawideł, którymi kieruje się typowa gospodyni domowa. W projektowaniu nie chodzi wyłącznie o walory estetyczne, natomiast przede wszystkim o to, żeby kuchnia czy inne domowe pomieszczenie było użyteczne. Musi ono służyć innym użytkownikom, służyć pomocą w wykonywaniu codziennych czynności domowych i ułatwić ich życie.

Naczelnymi czynnościami, które każdy powinien wypełnić, jest jedzenie i sprzątanie po sobie. Wobec tego należy tak dobierać meble do kuchni (meble do Twojej kuchni), żeby umożliwiały sprawne robienie tych czynności. Jak to może wyglądać? Praktycznie tak jest, że każdy powinien zaspokajać swoje czynności życiowe niższego rzędu, takie jak wydalanie, spanie czy jedzenie. Zadaniem rzetelnego wytyczania kuchni jest to, żeby jedzenie

Jadalnio kuchnia

Autor: Mary Madigan
Źródło: http://www.flickr.com

przebiegało sprawnie, ponieważ jest ono czynnością robioną codziennie. Nim spożyje się warzywo czy owoc, wypada je prędzej wydobyć z lodówki. Potem bierze się je nad zlew i myje. Następnie trzeba je przyrządzić: usmażyć lub kątowniki kartonowe ugotować. Tym samym pamiętając o tych krokach przyrządzania, powinno się tak ulokować szafki i sprzęty, by te czynności przebiegały bez zakłóceń. Toteż zlewozmywak, lodówka czy kuchenka muszą leżeć w niedalekiej odległości.

Kolejną sprawą jest fakt, że po zjedzonym posiłku powinno się umyć naczynia. To również powinno wytyczyć sposób rozstawienia urządzeń w pomieszczeniu kuchennym. Jeśli myjemy ręcznie, to w otoczeniu zlewu musi być suszarka. Sam zlew powinien być wielokomorowy, żeby pomieścić dużą ilość naczyń. Oczywiście w jego pobliżu muszą znajdować się szafki na umyte naczynia. Gdy mamy zmywarkę, to trzeba ją umiejscowić obok zlewu, by można było przed włożeniem do niej naczyń je obmyć w zlewie. Nad zmywarką mogą znajdować się szafki na umyte naczynia. To znacznie usprawni i ułatwi pracę w kuchni.