Przekształcenie istniejącego budynku to niełatwe zadanie, zwłaszcza, jeżeli budynek ma być przeznaczony pod całkowicie inne zadania niż dotychczas. Zanim rozpoczniemy prace, konieczne jest sprawdzenie zarówno dotychczasowego projektu, jak i zrealizowanie badań wytrzymałościowych, które pozwolą określić czy jakość użytych dotychczas materiałów jest wystarczająca jeśli chodzi o dalsze użytkowanie budynku.

dokumenty

Autor: Historyworks
Źródło: http://www.flickr.com
Badania wytrzymałościowe są, zgodnie z prawem budowlanym, niezbędne do przeprowadzenia, kiedy zamierzamy przeprowadzić zmiany w istniejącym do tej pory budynku. Inne przypadki są między innym wtedy, gdy budynek jest bardzo popękany i widać zarysowania. W takiej sytuacji koniecznie trzeba przygotować ekspertyzę, dzięki której dowiemy się więcej o stanie nieruchomości i jej dalszej przydatności.

badania wytrzymałościowe przeprowadza profesjonalista, a zatem rzeczoznawca budowlany. Należy pamiętać, że przygotowanie ekspertyzy nie zawsze jest koniecznością, gdy widać pęknięcia ścian, często bowiem wystarczy dokonanie standardowej oceny przez inżyniera budowlanego. Ale nie w takiej sytuacji, gdy mamy do czynienia z modernizacją budynku. Tutaj niezbędne jest przygotowanie ekspertyzy. Budynek bowiem ma być przeznaczony pod inne zadania niż pierwotnie było to ustalone. Należy zatem przeanalizować czy i jak można zmienić układ ścian, jak można poprowadzić nową instalację itd. Tylko specjalista może przeprowadzić ocenę i stwierdzić czy nieruchomość po przygotowaniu badań wytrzymałościowych może zostać przekształcona.

Przygotowując ekspertyzę rzeczoznawca () robi opis badanych elementów, wraz z dokumentacją rysunkową oraz fotograficzną. Efektem końcowym ekspertyzy jest zaprezentowanie wniosków informujących o przydatności budynku do dalszego użytkowania.

Dokumentacja uwzględnia ocenę ścian, dotychczasowych instalacji, a także co najważniejsze – ocenę przyczyn pojawienia się dotychczasowych usterek.

Czy artykuły zaprezentowane na stronie ogólnie Cię uszczęśliwiły? Sądzimy, że tak. Jednakże, jeżeli masz ochotę więcej, to najedź tutaj.

Z tym wiążą się także zalecenia co do wykonania wymaganych napraw i wzmocnień. Badania wytrzymałościowe odgrywają więc tu ważną rolę, wskazując na wytrzymałość zastosowanych materiałów konstrukcyjnych. Jeśli jest ona nieodpowiednia inwestor musi dokonać wymiany materiałów, by konstrukcja była faktycznie stabilna i trwała.