Gdy potrzebujemy osoby trudniącej się wyceną nieruchomości, odpowiednim kandydatem jest rzeczoznawca majątkowy. Rzeczoznawcy działają jako jednoosobowe firmy lub zatrudniani są przez większe jednostki. Są oni także wynajmowani przez banki, które często potrzebują wyceny domów przy kredycie hipotecznym. Kim tak naprawdę jest rzeczoznawca majątkowy i w jaki sposób nim zostać?

rzeczoznawca majątkowy

Autor: manishibhatt
Źródło: http://www.flickr.com
Przyszły rzeczoznawca majątkowy ma obowiązek podejść do egzaminu. Dodatkowo musi mieć stopień magistra oraz studiować podyplomowo na kierunku dotyczącym wyceny.

Podoba Ci ten artykuł? To świetnie, sprawdź stronę kancelaria adwokacka w zwoleniu pod tym adresem. Przeczytasz tam większą ilość informacji na podobny temat.

Oczywiście jeśli program wcześniejszych studiów obejmował te zagadnienia, kształcenie podyplomowe nie jest już niezbędne. Zdanie egzaminu to jednak nie koniec. Przyszły rzeczoznawca majątkowy musi odbyć roczną praktykę. Rzeczoznawca wykonuje wycenę nieruchomości wraz z urządzeniami, które znajdują się na tym terenie.

Nieprawidłowym jest jednak pomylenie rzeczoznawcy z pośrednikiem. Rzeczoznawca majątkowy tylko wycenia. Wszystkie działania wykonywane są na piśmie, rzecz jasna całkowicie zgodnie z prawem. Nielegalne jest wycenianie nieruchomości rzeczoznawcy przez niego. () Nie można przeprowadzać wyceny własnych nieruchomości oraz tych, należących do rodziny. Chociaż rzeczoznawca majątkowy to zawód naprawdę dobrze płatny, warto wziąć pod uwagę, że studia podyplomowe, egzamin oraz obowiązkowe praktyki to bardzo duży koszt, co z pewnością trzeba wiedzieć. Dodatkowo rzeczoznawca majątkowy powinien cały czas kształcić się i doskonale znać aktualne normy.

Jeżeli potrzebujemy wyceny, znalezienie rzeczoznawcy nie powinno być trudne oraz pracochłonne. W dzisiejszych czasach niemalże wszystkie oferty dostępne są w sieci. Wyszukiwanie jest bardzo łatwe. Należy jedynie wpisać odpowiednią frazę, w tym przypadku „rzeczoznawca majątkowy”, bardzo dobrze jest sprecyzować o miasto, które nas interesuje, wówczas wyniki będą najbardziej dopasowane do naszych potrzeb. Na stronach zapoznamy się dokładnie z ofertą, często poznamy również wykaz kosztów oraz rekomendacje poprzednich klientów. W związku z tym możemy wybrać najlepszą ofertę.

Jak więc dokładnie widać rzeczoznawca majątkowy to zawód bardzo wymagający. Osoba, która pragnie się tego podjąć, powinna bardzo się do tego przygotować i przede wszystkim naprawdę dużo się uczyć. Wykonywane wyceny muszą być zrobione bardzo dokładnie. Błędy są niemal niedopuszczalne. Dodatkowo egzaminy oraz praktyka są trudne. Nad podjęciem się sprawowania tego zawodu, trzeba się mocno zastanowić, jednak warto wspomnieć, że jest on również bardzo interesujący, a wkładany trud z pewnością się opłaci.