Zainteresowani rusztowaniami są nie jedynie posiadacze jednorodzinnych budynków, którzy dbają o świeży wygląd ściany przedniej, lecz także użytkownicy mieszkań, jakie są w kamienicach z dużą wysokością stropów.

Pompa ciepła Junkers typu TM

Autor: Junkers
Źródło: Junkers
W tego typu mieszkaniach wykonanie remontu z użyciem drabiny jest bardzo niewygodne i groźne.
dom - odbitka

Autor: Karen Eliot
Źródło: http://www.flickr.com
Rusztowanie jest to konstrukcja znana od tysiącleci oraz używana jest do dziś. Rusztowania wynajem rusztowań toruń są wykorzystywane nie jedynie do budowy wysokich domów, ale również do późniejszego ich odnawiania albo remontowania przestronnych pomieszczeń w takich budynkach. Wcześniej konstrukcje były w całości robione z drewna a ten materiał jest do dzisiaj używany jako powierzchnia podestów, jakie umożliwiają przemieszczanie się po rusztowaniu. Sposób wytworzenia różnorodnych rusztowań razem ze wskazaniem materiałów, jakie wykorzystane są tam, jest bardzo szczegółowy. Rusztowanie jest to miejsce pracy bardzo groźne. Oprócz drewna stosowanego do wypełnienia podestów na rusztowaniu, stosowane są także dzisiaj odmienne materiały. Mogą to być stal ocynkowana, aluminium lub włókna szklane.
Odróżniamy rusztowania przyścienne, jakich konstrukcja jest samoistna i nie przenosi ona obciążeń na mury budynków, tylko opiera się na podłożu. Odróżniamy ponadto rusztowania ścienne, przy jakich obciążeniu poddane jest również podłoże oraz ściana, do której rusztowanie jest przymocowane. Ze względu na budowę rusztowań możemy wyróżnić rusztowania ramowe, wspornikowe, systemowe oraz specjalistyczne. Ze względu na sposób przykręcania rusztowań możemy podzielić je na nieruchome i przesuwne. Jezdne rusztowania mogłyby być przemieszczane również po zamontowaniu całej konstrukcji.

Najczęściej stosowanym materiałem do ich wykonania jest aluminium. Podesty rusztowań wykonywane są najczęściej ze stali albo z drewna. Drewno na podesty stosowane jest ze względu na swą trwałość.