Typy paneli odróżniają się od siebie wyglądem oraz przede wszystkim trwałością. Niezwykle dużo może nam oznajmić także cena, ale nie powie ona nam wszystkiego.
Dzisiaj w sprzedaży mamy setki a może nawet tysiące paneli podłogowych.

fototapeta

Autor: tapetenpics
Źródło: http://www.flickr.com

Zazwyczaj są kupowane panele laminowane, ale specjaliści od podłóg doceniają bardziej podłogi winylowe. Zarówno wśród paneli laminowanych jak i podłóg winylowych możemy odnaleźć rozwiązania mniej kosztowne i droższe, chociaż pośród paneli laminowanych zdecydowanie można znaleźć łatwiej rozwiązania niezwykle tanie. Wytrzymałość na ścieranie paneli laminowanych nie jest najlepsza. Kiedy chcielibyśmy je przykładowo ułożyć w sypialni oraz położymy na takich panelach dywan, będą się one doskonale sprawdzały. Kiedy szukamy jednak paneli do kuchni lub przedpokoju, to wtedy stanowczo korzystniej wybrać podłogi winylowe. Najkorzystniejsze cenowo panele laminowane mogłyby kosztować nawet poniżej 20 zł/m2. Za takie lepszej jakości trzeba jednak zapłacić ok. 50 zł/m2. Podłogi winylowe to nakład pieniężny około 150 zł/m2.
sterownik

Autor: AURATON
Źródło: AURATON
dom

Autor: Agência Brasília
Źródło: http://www.flickr.com
Panele laminowane niezwykle słabo amortyzują kroki. Okoliczni mieszkańcy zwykle słyszą głuchy stukot, natomiast podłogi winylowe amortyzują o wiele lepiej. Powierzchnia laminowanych paneli jest bardziej podatna na uszkodzenia przez ciężkie przedmioty, które na nie upadają. Podłogi winylowe takiej wady nie mają oraz są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Gdy chodzimy po posadzce z paneli winylowych czujemy miękkość i elastyczność tego typu podłogi. To doznanie jest niezwykle miłe. Panele laminowane oferują nam najczęściej wrażenie twardości. Także należy zwracać uwagę na to, że winyl jest w większym stopniu ciepły od laminatu.

Winylowe panele są produktem imitującym drewno drewno konstrukcyjne tak w wyglądzie oraz w odczuwaniu pod stopami. Są nade wszystko produktem, który zapewnić ma całkowitą wodoodporność. Można by bez przeszkód używać je w jadalni a nawet w łazienkach .