Gabion jest prostopadłościennym stalowym elementem budowlanym, który produkowany jest w formie wypełnianej kamyczkami lub żwirem klatki. Składnikami konstrukcyjnymi gabionów są stalowe pręty oraz siatka z tego samego surowca.

Wiosenne bratki

Autor: Leo-setä
Źródło: http://www.flickr.com/photos/uncle-leo/3179606968/

Gabiony są wykorzystywane jako element dekoracyjny albo jako postać ogrodzenia. Funkcjonuje dużo wersji gabionów, które różnią się m.in. rozmiarem. Przykładowo wysokość kosza gabionowego wynosi w przedziale od 210 mm do 2010 mm, z kolei szerokość od 2500mm do 1500 milimetrów. Od wymiaru zależy oczywiście cena gabionu i wynosi ona kilkaset złotych za 1 kosz (np. 500zł za 50×200×1100 mm). Jeżeli interesują Cię w większym stopniu niecodzienne gabiony producent na pewno zrobi na osobiste zlecenie właściwy produkt. Warto dodać, że kosze szańcowe mogą być polakierowane proszkowo na dowolny Kolor z palety RAL. Poza tym wytwórca gabionów oferuje kosze przygotowane do zamontowania. Są one spawane, ocynkowane ogniowo oraz stworzone na podstawie pręta o średnicy 4,8mm oraz celownika o wymiarach 20x8x1,8mm.
Kupione kosze można stawiać samodzielnie albo w dowolny sposób je łączyć wytwarzając mury oporowe, płoty gabionowe, lub nawet niezwykle skomplikowane elementy do aranżacji terenów zielonych albo ogródków. Zestaw składników 1 kosza to cztery ściany (boki, przód oraz tył), narożniki, komplet stężeń poprzecznych, śrubki oraz 2 kolumny stabilizujące o wymiarach 60x40x1,5mm. Propozycja producentów gabionów jest niezwykle duża oraz rozłożona m.in. na różne klasy. Jeśli szukamy odpowiedniego rozwiązania, warto byłoby porozmawiać z wytwórcą.

Być może ma on w swym magazynie coś odpowiedniego lub stworzy coś na indywidualne zlecenie. Co by nie mówić, gabiony to ciekawe i (co równie istotne) mniej kosztowne rozwiązanie, niż ogrodzenia (ogrodzenia betonowe mazowieckie) metalowe.