W przypadku gdy my także zapragnęliśmy żyć blisko natury, a przy tym wziąć pod uwagę nasze dochody i przychody proponujemy zdecydować się na dom energooszczędny. Struktura owych budynków spowodowana jest zasadami oszczędności energii i ograniczeniami strat ciepła. Podczas gdy na ścianach budynków od nasłonecznionej strony widoczne są duże przeszklenia, liczba i rozmiar otworów okiennych i drzwiowych od strony północnej, ograniczone są do niezbędnego minimum, przez co ograniczona zostaje powierzchnia, przez którą może wydostawać się ciepło rozliczanie ciepła z wnętrza.
Gdy debatujemy o kosztach w budownictwie, uwzględniamy nie jedynie koszty materiałów i wzniesienia domu. To również dalsze utrzymanie domu, a więc sumy wydane na ogrzewanie pomieszczeń, oświetlenie, wentylację. W przypadku domu energooszczędnego rachunki za ogrzewanie są dużo niższe niż w przypadku domu standardowego.
Dom energooszczędny to również dobra perspektywa, a zarazem inwestycja na przyszłość, która zapewni nam stabilność ekonomiczną na całe życie. Ponadto pamiętajmy o tym, że ceny energii będą stale rosły, co w odniesieniu do domów standardowych będzie oznaczało coraz wyższe koszty utrzymania. Bardzo często większą część budżetu poświęcamy na utrzymanie naszego domu – oczywiście, w domu zawsze jest coś do zrobienia. Koszt wybudowania takiego domu nie oznacza potężnych nakładów finansowych – przeważnie jest to suma budowy domu tradycyjnego. Dlatego planując budowę domu, coraz więcej osób wybiera projekty domów energooszczędnych, co z jednej strony oznacza mniejsze wydatki w przyszłości, a z drugiej jest przyjazne dla środowiska.