Wiadome jest, że metale aktualnie stosowane są bardzo szeroko. Efekty tego zastosowania oglądać można w życiu codzienny, w przestrzeni publicznej. Elementy tak pospolite i znane ludzkości jak chociażby wiata przystanku autobusowego produkowane są z rozmaitych stopów metali. Tworzywo to stosuje się także w produkcji przemysłowej, w szczególności do produkcji różnorodnych części maszyn i przyrządów.

blacha

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Bardzo ważną cechą różnego rodzaju stopów metali jest ich twardość. Określenie to można wytłumaczyć w bardzo prosty sposób, twardość metali określana jest po sprawdzeniu ich elastyczności, a więc podatności na odkształcanie na przykład wskutek wyginania. Im bardziej odporny na taki wpływ jest wybrany materiał, tym wyższa jest jego twardość. Mówiąc o najwyższym poziomie twardości najczęściej ma się na myśli tak zwane blachy trudnościeralne – . Jak samo to określenie podpowiada, są to takie metale, które właściwie w ogóle nie są podatne na naciski, a ich wytrzymałość jest najwyższa z możliwych.

Stal czyli najchętniej używany ze stopów

Warto nadmienić, że w grupie wszystkich stworzonych przez ludzi stopów metali najchętniej wykorzystywana jest stal. Jest tak rzecz jasna z uwagi na znaczną wytrzymałość tego tworzywa. Twardość stali można jeszcze zwiększyć, co także często znajduje zastosowanie. Dobrym przykładem będzie tu stal produkowana pod znaną marką Hardox. Mówi się, że tworzywo produkowane przez tę firmę, a więc trudnościeralna stal ma twardość do trzech razy wyższą niż typowa stal. Jest to więc wielkie osiągnięcie, umożliwiające uzyskiwanie bardzo wysokich wyników w przemyśle.
blacha

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com

Wykorzystanie blach trudnościeralnych

Blachy o podwyższonej odporności na tarcie stosowane są w bardzo wielu aspektach przemysłu. Wykorzystuje się je w takich środowiskach, gdzie stal czy też inny stop jest w dużym stopniu narażony na dużey poziom tarcia. Jest to więc przykładowo Taki punkt jak skup skup okien pcv złomu. Rozmaite podnośniki i inne maszyny tam wykorzystywane mają ciągłą styczność z ostrymi i twardymi częściami złomu, stąd konieczność użycia w nich trudnościeralnych części. Innego rodzaju punktami, gdzie chętnie się taką stal stosuje, są stanowiska pracy takie jak kopalnie czy kamieniołomy, gdzie wysokie tarcie również jest obecne.