Prawdą jest, że nie musisz być specjalistą, ani też mieć specjalistycznych narzędzi, by samodzielnie zainstalować klimatyzator we własnym mieszkaniu. Przyda się jednak podstawowa wiedza na temat montażu klimatyzacji.

wentylator

Autor: Klimatop
Źródło: www.klimatop.pl

Ścienny klimatyzator to najbardziej popularna metoda chłodzenia czy ogrzewania (na przykład nagrzewnica) pomieszczenia. Klimatyzator oferuje też właściwą wilgotność powietrza.By odpowiednio zamontować klimatyzator, oprócz instrukcji producenta, warto również wspierać się nagraniami w sieci. Możemy zobaczyć na nich instalację klimatyzatora krok po kroku. Klimatyzator modelu split to są dwie części: jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna składa się z parownika i wentylatora. Tymczasem jednostka wewnętrzna to: skraplacz, sprężarka oraz wentylator. Dlaczego taki podział? Chodziło o odsunięcie głośnej części klimatyzatora (czyli jednostki zewnętrznej) od miejsca pobytu ludzi.

nagrzewnice olejowe

Źródło: www.klimatop.pl

O ile wymiary jednej i drugiej jednostki są podobne, o tyle część zewnętrzna jest mniej więcej dwukrotnie cięższa niż obszar wewnętrzny. Do wewnętrznej części wprowadzane są chłodnicze przewody, na końcu których znajduje się klamra. Wpina się ją do części zewnętrznej. Trzeba mieć na uwadze, ażeby odległość pomiędzy elementem wewnętrznym i zewnętrznym nie wykraczała poza długość przewodów chłodniczych.

Montaż klimatyzacji jest dość szybki, nie powinien zajmować więcej niż 4 godziny. Kiedy już mamy miejsce na część wewnętrzną, należy przymocować panel dla niej. W tej sytuacji przewiercamy otwór w ścianie i zawieszamy obszar wewnętrzny na tymże właśnie panelu. Przez zrobiony na wczesnym etapie otwór przeciągamy wąż do tzw. skroplin oraz elektryczny przewód, jaki łączy część wewnętrzną i zewnętrzną oraz przewody chłodnicze. W dalszej kolejności należy zamocować część zewnętrzną na wspornikach. Należy połączyć przewody elektryczne i przewody chłodnicze wedle wskazówek producenta zawartych w instrukcji. Rury (zobacz szlifowanie nierdzewki) jesteśmy w stanie ukryć w specjalnej zabudowie, zwanej korytem. Przewód elektryczny włączamy pod napięcie i włączamy klimatyzator. Jak widać więc, choć montaż klimatyzatora może wydawać się problematyczny, to w rzeczywistości jest całkiem inaczej. Na pewno może to zrobić każdy z nas.