Dobór stosownych drzwi wejściowych to jedna z głównych decyzji jakie musimy podjąć przy wykańczaniu nowego domu. Mają one znaczenie nie tylko estetyczne i praktyczne, ale w szczególności powinny zapewnić nam poczucie bezpieczeństwa. Dlatego dobrze jest poświęcić chwile i poznać najważniejsze cechy drzwi wejściowych oraz dostępną w sklepach ofertę. Warto na przykład sprawdzić drzwi gerda.

Atuty funkcjonalne są przeważnie przejrzyście przedstawione. Drzwi drzwi szklane zewnętrzne mają być łatwe w użytkowaniu dla mieszkańców jak również muszą spełniać swoje zadanie ochrony przed nieproszonymi gośćmi. po pierwsze należałoby dowiedzieć się jakie cechy muszą mieć drzwi zewnętrzne zgodnie z przepisami prawa. Najważniejsze z nich to minimalna szerokość (90cm), wysokość (2m) i grubość (54mm). Znacząca, przede wszystkim w domach, jest też współczynnik przenikalności ciepła (U), który nie powinien przekraczać 2. Co więcej warto przemyśleć, szczególnie gdy mamy zastawiony przedpokój, w którą stronę chcemy nasze drzwi otwierać – lewo czy prawo.

drzwi wejściowe

Autor: OknoPlus
Źródło: OknoPlus

Kolejnym interesującym nas czynnikiem wpływającym na kupno drzwi zewnętrznych są ich walory dekoracyjne. Drzwi zewnętrzne to nasza wizytówka, to one tworzą pierwsze wrażenie, dlatego warto o nie zadbać. Mamy możliwość wybierać z obszernej propozycji kształtów wykończeń, kolorów oraz faktury powierzchni. Jeżeli preferujemy oryginalne rozwiązania możemy zdecydować się na kolor czerwony czy turkusowy oraz na współczesne linie. Jeżeli nie, klasycznie wykończone drzwi w kolorze brązowym lub kremowym powinny sprostać naszym oczekiwaniom.

Ostatnim a jednocześnie najważniejszym elementem jest bezpieczeństwo. Drzwi zewnętrzne muszą mieć odpowiednie atesty jak np. Instytutu Mechaniki Precyzyjnej i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji. By mieć pewność dobrze jednak zwrócić większą uwagę na rodzaj i jakość materiałów, z których są one wykonane. Warto zastanowić się nad wyborem drzwi antywłamaniowych klasy C oferujących najwyższą jakość i wytrzymałość. Bezpieczniejsze również będą drzwi, które otwierają się do środka bo zapobiega to niepożądanej manipulacji przy zawiasach drzwi.

Na początku niemała ilość wyborów, których musimy dokonać przed kupnem drzwi zewnętrznych wydaje się nieco przytłaczająca. W rzeczywistości mimo wszystko zadanie to nie jest takie skomplikowane, a ten artykuł na pewno wszystko uprości.