Drewno jest niezwykle popularnym surowcem, powszechnie używanym w wielu różnych dziedzinach. Konstrukcje budowlane, drzwi, meble i okna to jedynie niektóre z zastosowań tego materiału. Drewno jest niezbyt drogie, łatwe w obrabianiu i bardzo wytrzymałe, dlatego też tak często pojawia się w wielu miejscach.

Impregnat Den Braven Decorator nadaje drewnu satynowy wygląd

Autor: Den Braven
Źródło: Den Braven
Oprócz tego dobrze przygotowane i pomalowane bardzo ładnie i elegancko będzie się prezentować, co z kolei chętnie wykorzystują osoby projektujące wnętrza. Lecz bez względu na to, czy będzie ono użyte do konstrukcji dachu, czy też jako stylowy stół w pokoju gościnnym, powinno być ono odpowiednio obronione.

Przede wszystkim przed wykorzystaniem drewno powinno być porządnie wyschnięte. W zależności od jego gatunku trwać to może krócej lub dłużej, ale proces ten jest niezbędny przed dalszym obrabianiem, szczególnie że w czasie suszenia mogą się zmieniać wymiary elementu. Oprócz tego pomalowanie czymkolwiek mokrego drewna mija się z celem, ponieważ zastosowane substancje na pewno nie spełnią swojego zadania. Dobrze wyschnięte elementy drewniane można różnorodnie ochronić przed czynnikami zewnętrznymi, a metod do tego może być co najmniej kilka.

Najważniejsze jest odpowiednie ochronienie elementu przed zewnętrznymi czynnikami czyli deszczem czy słońcem, ale również przed owadami, grzybami i pleśniami. Bardzo dobrze nadają się do tego celu różne środki do impregnowania, którymi można pomalować świeżą powierzchnię. Impregnaty łatwo mogą się wchłaniać na dużą głębokość, istotne jest aby element był bardzo dokładnie nasączony, ponieważ tym sposobem cały będzie zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych czynników. W wielu przypadkach sam impregnat na drewnie wystarczy, jednak jeżeli będzie cię chciało, żeby dany sprzęt wyglądał ładnie, to należy go jeszcze dodatkowo pomalować jakimś rodzajem lakieru. Ostatnimi czasu bardzopopularne stały się lazury, za to do różnych mebli i innych drewnianych elementów stojących we wnętrzach używane są powszechnie oleje i woski impregnujące.

Czy Twoim zdaniem ten temat jest niezwykle pasjonujący? Jeśli tak sądzisz, to wejdź na pełen opis (http://www.morganinteriordesign.pl/) – tam odnajdziesz podobnie intrygujące informacje.

Jest bardzo istotne, żeby przed położeniem każdej warstwy drzewo było odpowiednio oczyszczone. Musi być wyczyszczone i suche, dlatego też niezbędnie należy usunąć kurz i trociny, możemy też użyć drobnego papieru ściernego w celu wygładzenia zewnętrznej warstwy.