Tensometry posiadają zastosowanie w wielu zakresach i w wielu różnych obrębach. Są to przybory pozwalające na badanie odkształceń. Pomiary tensometryczne należą do jednej z częściej wykorzystywanych procedur testów deformacji na przestrzeni elementu.

Wykorzystanie odpowiedniego tensometru jest zależne od warunków wymagań testów powiązanych z tworzywem, układem elementu konstrukcyjnego, rodzajem obciążenia, temperaturą. Najszersze zastosowanie znalazły tensometry oporowe i przy ich użyciu realizowana jest większa część badań laboratoryjnych i użytkowych.Tensometry oporowe wyróżniają się wielką precyzją i dokładnością, co pozwala mierzenie nadzwyczaj drobnych odkształceń. Posiadają niewielkie rozmiary, dzięki czemu jest możliwość nimi sprawdzać fakty spiętrzenia naprężeń, są niewrażliwe na drgania i wstrząsy, zdołają także pracować w znacznych temperaturach i ciśnieniach.

Pomiar wilgotności desek

Autor: Kopp – Podłogi Naturalnie Dosko
Źródło: Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

Tensometry winny w czasie badania wyznaczać całość z badanym przedmiotem, co wiąże się z nieodzownością niezwykle dokładnego ich przyklejenia po wcześniejszym przygotowaniu podłoża.

W sieci jest dużo bardzo interesujących informacji – jeżeli chcesz poznać kolejny – sprawdź na serwisie a nie pożałujesz!

Warstwa kleju winna być możliwie cienka, równocześnie zapewniając znakomite przystawanie tensometru, również idealną izolację elektryczną między tensometrem, a badanym obiektem – sprawdzone tensometry. Oprócz tego klej nie może zmieniać cech z upływem czasu i musi być wytrzymały na działanie temperatury.

Dzięki możliwościom użytkowania odpowiednich systemów pomiarowych, dane o naprężeniu jest możliwość rejestrować na taśmie magnetycznej, bądź w pamięci maszyny numerycznej. Tensometry oporowe umożliwiają łatwość kierowania procesów obciążenia i odciążenia, a ich obsługa jest bezproblemowa i pewna. Nadzwyczaj znaczącą informacją jest fakt, że tensometry jest możliwość sytuować na powierzchniach pokrzywionych.

Pomiary tensometryczne mogą dostarczyć ogrom informacji na temat badanego przedmiotu w kontekście jego dynamiki pracy, solidności, działających na obiekt wymuszeń. Dane mogą zostać spożytkowane w celach rozwojowych, jak również w celach monitoringu stanu i diagnostyki. Tensometry elektryczne cechuje duża dokładność i możliwość badania niezwykle małych deformacji. Pomiary te zdołają być realizowane nawet w sporej odległości od składnika badanego.