Wiele osób myśli nad tym, co zrobić, by zostać dekoratorem wnętrz? Czy należy mieć zrobione jakieś kursy? To tylko niektóre niewiadome, jakie pojawiają się u osób chcących zajmować się taką dziedziną wiedzy. Umiejętności, jakie uprawniają do wykonywania pracy dekoratora można zdobyć poprzez skończenie odpowiednich szkoleń, albo też studiów na Akademii Sztuk Pięknych. Czasem można znaleźć również zajęcia w szkołach policealnych oraz liceach plastycznych.

Jednak czasem nasuwa się wątpliwość, czy posiadanie certyfikatu wyższej uczelni faktycznie jest tak ważne? Zawód dekoratora wnętrz u nas nie jest zawodem licencjonowanym i regulowanym, w związku z tym brak ukończonych studiów nie powoduje jakiś sankcji. Jednocześnie, w tym zawodzie to nie sam dyplom jest najważniejsze, ale tak naprawdę ważny jest talent, wyczucie smaku oraz estetyki.

Arhitekt wnętrz

Autor: Zehnder Polska Sp. z o.o.
Źródło: Zehnder Polska Sp. z o.o.
Oczywiście osoby, które poszukują dekoratora wnętrz powinny sprawdzić wszystkie kwalifikacje konkretnej osoby, jednak najważniejsze w tym zawodzie jest portfolio, to znaczy wcześniejsze prace. Gdyż to na wcześniejszych projektach doskonale widać, czy odpowiada nam konkretny styl, czy podobają nam się pracę. Jednak ze względu na charakter wykonywanej pracy, dekorator wnętrz powinien wyróżniać się twórczością, kreatywnością, a także umiejętnością przekonywania do siebie ludzi. To bardzo często niezbędne, gdyż jest to stała praca wśród ludzi, a jeżeli ktoś się do nas przekona, to będziemy mogli liczyć na zlecenie. Jeżeli zaś będziemy wyróżniać się talentem, lecz będziemy słabo kontaktowi, to możemy mieć trudności, aby zostać na rynku.

Podobał Ci się ten tekst? Zatem gorąco zapraszamy (https://koma.pl/uslugi/odbior-odpadow-budowlanych/) do kolejnych naszych wątków, które będą o podobnej tematyce.

Poczytaj więcej o projektowaniu wnętrz.

Bardzo istotna w tym zawodzie jest dobre myślenie przestrzenne, co oznacza zdolność do wytworzenia w głowie obrazu tożsamego z jego rzeczywistym wyglądem. Osoba, która wykonuje taki zawód powinna jednocześnie mieć dużą wiedzę z najróżniejszych nurtów sztuki i właściwie je ze sobą łączyć. Konieczna jest ciekawość, chęć eksperymentowania oraz podążania za najnowszymi trendami. Osoby, które poszukują dobrego specjalisty z pewnością trafią na właściwą osobę, tym bardziej w większych miejscowościach mamy sporo dekoratorów, jak architekt wnętrz Warszawa.