Marzeniem, którego realizacja wymaga mnóstwo czasu, wysiłku, środków i rozsądnego stosunku, jest budowa domu. Jest mnóstwo rodzin, które pragną wydostać się z serca miasta, w którym tłok i liczba samochodów, problemy z sąsiadami a także ogólna ciasnota nie pozwalają żyć na tyle wygodnie, jak by się chciało.

Ludzie ci biorą pożyczki lub przeznaczają swoje zaoszczędzone pieniądze na budowę samodzielnego domku jednorodzinnego stojącego na obrzeżach miasta albo w pobliskiej miejscowości. Bywa, że da się zdobyć stojący już dom, który wcześniej zamieszkiwała inna rodzina, a teraz z jakichś względów odsprzedaje go kolejnym lokatorom.

sd.com.pl

Autor: Junkers
Źródło: Junkers

Czy to stawianie nowego, bądź nabycie istniejącego domu wymaga to zdystansowanego stosunku. Projekt powstającego domu łatwiej kontrolować – istotna jest wygoda i bezpieczeństwo, rozkład pokojów i instalacji mediów oraz ogrzewania. Stojące już domy też można modyfikować, ale wiąże się to czasami modyfikacjami w konstrukcji, które albo są trudne, albo potrzebują o wiele większych nakładów finansowych, niż w przypadku zmiany projektu nowego budynku.

W tematyce bezpieczeństwa warto zerknąć na pozornie trywialne rzeczy: czy domostwo jest wyposażone w dobre, zewnętrzne drzwi. W sytuacji, kiedy wejście znajduje się wyżej niż poziom ziemi, czy schody (zobacz schody drewniane) zewnętrzne () są zrobione solidnie, wsparte filarem i wykończone terakotą lub innym materiałem, który zimą nie spowoduje zagrożenia poślizgnięciem się – jest to problem wielu budynków, z czym da się spotkać się także w centralnych częściach miasta – wejścia do publicznych instytucji, urzędów czy banków nie są w okresie zimowym bezpieczne, a szkoda. W domku istotne są również okna – czy są dobrze wstawione, szczelne i niewypaczone. Budując od nowa dom lepiej nie oszczędzać na oknach, które mają kluczowy wpływ na funkcjonowanie systemu grzewczego.

W środku dobrze jest nie zapomnieć o rozmieszczeniu pomieszczeń pod kątem użycia: zawczasu powinno się postanowić, gdzie będą sypialnie starszych, młodszych, być może warsztat. Bardzo wygodnie jest rozsądnie zagospodarować miejsca, jakie tworzą schody wewnętrzne (), pod którymi znajduje się zwykle dużo przestrzeni na szafki czy półki. Oczywiście schody wewnętrzne także powinny być bezpieczne, przede wszystkim dla dzieci: niezbyt strome, wyposażone w poręcz, obite wykładziną, co nie pozwoli nikomu stracić równowagi i doprowadzić do kłopotów.