W obecnych czasach naprawdę dużo uwagi poświęca się zagadnieniom związanym z izolacją. Właściwa izolacja okazuje się ważna w każdym aspekcie działalności, ale szczególnego znaczenia nabiera w przypadku budownictwa oraz różnych dziedzin produkcji. Zagwarantowanie należytej izolacji pozwala na optymalne wykorzystywanie danego budynku, artykułu czy aparatu. Przy izolowaniu stosuje się przeróżne materiały i tworzywa. Warto wiedzieć na ich temat trochę więcej.

Materiały termoizolacyjne stosowane w budownictwie

taśma izolacyjna

Autor: Marma Polskie Folie
Źródło: Marma Polskie Folie

Termoizolacja obiektów mieszkaniowych i użytkowych ma kluczowe znaczenie dla wygody, jak także dla kosztów ich utrzymania. Budynki izolowane łatwiej jest ogrzać w sezonie zimowym, ponieważ nagrzane powietrze nie umyka na zewnątrz, a z zewnątrz nie wnika do środka zimne. W odpowiednio ocieplonych obiektach rzadziej pojawia się kłopot z wilgocią, a dzięki temu ogranicza się problem z pojawieniem się grzybów i porostów. Dzięki temu człowiek przebywa w dogodniejszym środowisku i nie trzeba borykać się z alergiami i przeróżnymi chorobami. Przy ocieplaniu budynków stosuje się materiały termoizolacyjne (), jak na przykład wełna mineralna czy granulaty. Wykorzystuje się także styropian.

Uszczelki gwarantują szczelność

Odpowiednia kompensatory tkaninowe i utrzymanie szczelności staje się równie istotne we wszelkich układach: mechanicznych bądź hydraulicznych. W tym przypadku szerokie zastosowanie posiadają uszczelki gumowe (). Guma jest tworzywem powszechnie wykorzystywanym przy wytwarzaniu uszczelek, ponieważ jest tak i trwała i wytrzymała, jak również zapewnia świetną izolację. Uszczelki gumowe są wytwarzane w licznych wariantach, dzięki czemu idealnie pasują do różnorodnych układów. Są stosowane przy różnych aparaturach i układach, w szybach, oknach i drzwiach, jak też mają mnóstwo innych zastosowań.

W trudnych warunkach użyj taśmy szklanej

Taśmy szklane są produktem niezwykle trwałym i odpornym na ciężkie warunki, przez co znajdują zastosowanie przy izolacji obiektów trudno dostępnych i narażonych na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Taśma szklana sprawdza się wszędzie tam, gdzie zastosowanie typowych produktów izolacyjnych nie jest możliwe ze względu na ciężkie warunki, wpływ wysokiej temperatury lub niebezpieczeństwo. Świetnie sprawdzi się przy izolowaniu kabli, przewodów, jak również instalacji parowych i wysokotemperaturowych.