Ścianka działowa to gatunek ściany środkowej obiektu. Oddziela ona pokoje, nie stanowi jednak elementu konstrukcyjnego i nie posiada cech nośnych. Ściana taka powinna spełniać przepisowe żądania dotyczące dźwiękoszczelności i odporności ogniowej. Usunięcie ściany działowej nie burzy konstrukcji domu.

Ściany działowe robione są z reguły z cegły bądź pustaków ściennych szczelinowych i posiadają wykończenie w formie tynku wewnętrznego (budoskop.pl/budownictwo/art,50,sciany-dzialowe-z-czego-budowac.html). Wykorzystuje się także systemy budowlane, w zawartość których wchodzą płyty gipsowo-kartonowe mocowane do szkieletu z drewna albo ze stali. Uszczelnieniem dźwiękowym tych struktur jest zazwyczaj wełna mineralna.

podłoga

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com

Po zwieńczeniu wszystkich prac budowlanych wolno rozpocząć montaż podłóg.

Czy wiesz, że więcej przeczytasz tutaj (https://klimland.pl/)? To oczywiście pokrewna tematyka, zatem niewątpliwie sugerowane materiały także są warte polecenia.

Prawidłowy montaż podłogi drewnianej to główny krok do jej wieloletniego eksploatowania. Nawet jeżeli składanie zlecamy zawodowcom, należałoby dopilnować kilku zakresów konstruowania podłogi, aby w przyszłości radować się w całości mocną podłogą.

Składanie podłogi z desek trzeba rozpocząć od sprawdzenia dostarczonych pakietów, czy nie zostały uszkodzone w czasie transportu. Nie rozwijajmy paczek z deskami przed montażem albowiem mogą wchłonąć wilgoć i odkształcić się. Wtedy takie deski podłogowe nie nadają się do złożenia. Paczki trzymajmy stale w pozycji poziomej, bo w innym przypadku może to wywołać deformację desek. Powinno się pamiętać, że każdy typ drewna, pod działaniem światła słonecznego przekształca odcień. Drzewa egzotyczne w kolorystyce pomarańczowej i bordowej zwykle ciemnieją i przejmują głębi odcienia. Podłogi jasne zyskują słomkowy odcień. Przemiana kolorystyki dotyczy każdego rodzaju drzewa i jest to proces w pełni naturalny.

Warto o tym mieć pojęcie, albowiem w sklepie zazwyczaj widzimy tylko malutki fragment podłogi, jaka jest na ekspozycji już pewien czas i tym samym odcień dojrzał. Podłoga świeżo montowana będzie zwykle w jaśniejszym tonie.

Deski podłogowe muszą być składane w stosownej temperaturze, a po zainstalowaniu trzeba mieć na uwadze, aby nie zakrywać jej folią, która hamuje wnikanie wilgoci, co może przyczynić się do odkształceń desek.