Przede wszystkim rusztowania elewacyjne. Jak sama nazwa wskazuje stosuje się je do odświeżania elewacji budynków. Ich konstrukcję w pionie stanowią twarde ramy pomiędzy którymi montuje się zróżnicowanej wielkości pola. Zwykle to żerdzie przykryte platformami z metalu albo deskami, chociaż coraz częściej odrzuca się drewno. Przykręcane metalowe panele są dużo bardziej stabilne i bezpieczne.
W podobny sposób zbudowane są rusztowania fasadowe, np. te z firmy Arad: . Często mają one również drabina 4 stopniowa zainstalowane między poziomami zatem prace można prowadzić na kilku wysokościach równocześnie. To jest bardzo istotne na przykład dla konserwatorów zabytków. Na froncie budynku czasami konkretny ozdobny element którym zajmuje się jedna osoba ciągnie się przez kilka metrów w pionie i przydatna jest opcja błyskawicznego i bezpiecznego poruszania się pomiędzy platformami.
W pracach postępujących w szybkim tempie i prowadzonych w pomieszczeniach doskonale sprawdzają się rusztowania jezdne oraz ogrodzenia. W bardzo wysokich pomieszczeniach, w których żadna drabina się nie sprawdzi należy rozstawić rusztowanie. Gdy robimy tam zaledwie na przykład malowanie ścian – toczy się to szybko i rusztowanie musimy przestawiać. Żeby nie trzeba było go demontować wykorzystuje się właśnie rusztowania na kółkach. Oczywiście, gdy stoi na nich człowiek są dobrze zabezpieczone wspornikami i hamulcami, więc stoją stabilnie. Możemy je jednak przestawić błyskawicznie i bezpiecznie. W takich pracach rusztowania przejezdne oraz szalunki są niezawodne.