Rozważacie, jaki tynk wybrać na trwałą elewację? Nie wiecie, jak uzyskać informacje, co jest najlepsze? Czy tynkowanie ścian jest w ogóle opłacalne?

Pytania ciągle namnażają się w Twojej głowie, a zewsząd dobiegają rozbieżne sygnały? Eksperci podsyłają nam różne rady, a ty nie wiesz, jak usystematyzować te dobre i złe podpowiedzi? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym tekście.

Każdy budowlaniec to przyzna, iż najpopularniejszym, a tak samo najtańszym materiałem elewacyjnym jest tynk. Tym samym, choć dość często przychodzi nam remontować elewację wykonaną z tynku, to jest ona bardziej skuteczna, lepiej chroni ścianę przed oddziaływaniem przyrody. Jaki przykład? Do dzisiejszych czasów możemy obserwować elewacji z solidnie zachowanymi starymi tynkami. Tynk nie jest wszystkim, gdyż potrzeba jeszcze dobrego wykonawstwa, bez nadmiernego pośpiechu, z zachowaniem reguł sztuki budowlanej. Tynkimożemy wybierać spośród trzech rodzajów: tynk cienkowarstwowy, silikonowy lub akrylowy.

No ale jaki tynk zewnętrzny marki Satsys jest najkorzystniejszy dla nas? Czasem nie mamy wyboru, gdyż w przypadku ścian dwuwarstwowych jedyną rozsądną możliwością są tynki cienkowarstwowe. Warto wiedzieć, iż na ścianach jedno- i trójwarstwowych jeszcze jakiś czas temu wykonywało się tynki cementowo-wapienne. Są niedrogie, ale według wielu znawców, w obecnych czasach ich wybór jest mało racjonalny. Opisany przed chwilą tynk cementowo-wapienny świetnie radzi sobie z oddziaływaniem atmosfery, nie boi się także zabrudzenia.

Jeśli kupiliśmy dom (mieszkania kupno) w dość zanieczyszczonym środowisku, dobrym wyborem będą tynki mineralne wykończone farbą silikonową. To rozwiązanie powoduje,dom staje się bardziej odporny na zabrudzenia.

Natomiast, kiedy elewacje są podatne na uszkodzenia mechaniczne, tynk akrylowy będzie najlepszym wyborem. Najkosztowniejsze – tynki silikatowe i silikonowe, są jednocześnie gwarantem jakości i trwałości. Na zakończenie warto zauwaćyć, że wybierając konkretny tynk na ścianę, np. taki pamiętajmy, że szybciej ulegają zanieczyszczeniom tynki o powierzchni porowatej i chropowatej. Gładkie zaś mniej pochłaniają zanieczyszczenia, ale są podatne na pękanie.