Co zrobić w wypadku ognia? W jaki sposób reagować, kiedy w domku wybuchnie ogień? Czym gasić płonącego człeka?
Zobacz wskazówki na temat asekuracji przeciwpożarowych w mieszkaniu jak też postępowania w trakcie ognia.

kadr - budowa

Autor: Grzegorz Latkowski
Źródło: http://www.flickr.com
przegląd gaśnicy

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com
Poznaj wytyczne, jakie być może ocalą twój budynek przed ogniem. W jaki sposób zareagować, jeżeli w domu wybuchnie pożar? fundamentalna reguła brzmi – błyskawiczna ewakuacja! Z pewnością niebezpiecznym błędem będzie narażanie swego życia dla ocalania dobytku w momencie, kiedy w domku szaleje pożar. Gazy wydzielające się podczas spalania mogą być nadzwyczaj toksyczne, a częstokroć śmiertelnie groźne dla człeka. 80% śmiertelnych ofiar w pożogach są to właśnie ofiary trującego dymu. W okresie pożaru(zobacz stałe urządzenia gaśnicze) nie wiemy, jaki jest skład dymu, stąd jeszcze raz wskazówka – czmychać, nie narażać się, najistotniejsze jest życie człowieka.
proces
Zasadą ochrony przed toksycznym dymem jest przesuwanie się blisko podłogi, najodpowiedniej „na czworaka”. Jako że trujący dym unosi się, dolna strefa może być bezpieczniejsza. Prowizorycznym zabezpieczeniem może być mokra chusteczka bądź ręcznik przyłożone do nosa – tworzą filtr, przez jaki możemy oddychać. Prawo mało mówi o wymogach przeciwpożarowego bezpieczeństwa w domach jednorodzinnych, a więc obowiązku posiadania gaśnicy właściwie nie ma, jednakże rozsądek nakazywałby wyekwipować się w gaśnicę. Proszkowa gaśnica będzie efektywna w wypadku tłumienia większości przedmiotów. Miej na uwadze, iż raz do roku nieodzowny jest przegląd gaśnicy.

Gdzie ulokować gaśnicę? Z pewnością w punkcie bez trudu przystępnym, niedaleko przypuszczalnego źródła płomienia, a więc dla przykładu w holu bądź w kotłowni.