Wybór projektu domu, który planujemy zbudować, to niezwykle istotna decyzja. Dom stawiamy zazwyczaj z myślą, iż zamieszkamy w nim na długi okres czasu, zatem powinniśmy decyzję tą dokładnie przeanalizować. W przeciwnym razie skutki złej decyzji będziemy ponosić będziemy przez wiele kolejnych lat. Na jakie kwestie trzeba zwrócić uwagę w momencie wybierania projektu architektonicznego?

Pierwszym krokiem winno być niewątpliwie oszacowanie własnych zdolności finansowych. Jeżeli poznamy budżet na budowę, będziemy mogli automatycznie odrzucić wszystkie te projekty architektoniczne, które nie będą dla nas dostępne. Właściwie jest również ustalić, jaka powierzchnia nas interesuje bądź co najmniej ile pokoi będzie nam potrzebnych. Większość dostępnych w sieci katalogów gotowych projektów pozwala wyszukiwać projekty po takich właśnie kryteriach.

Ograniczymy sobie przez to pole manewru i skupimy się tylko na tych projektach, które mogą być dla nas odpowiednie. Jeśli posiadamy już działkę od budowę, musowo i to uwzględnijmy. Jej rozmiar oraz kształt też może determinować naszą decyzję, zatem nie możemy o tym zapomnieć.

rozrysowany projekt domu

Autor: Internet Archive Book Images
Źródło: http://www.flickr.com

Jakie projekty pochwalić się mogą największą popularnością? Zdecydowanie najbardziej popularne są projekty małych domów parterowych oraz tych z użytkowym poddaszem, zobacz podobne: . Domy takiego rodzaju są stosunkowo niedrogie w budowie (warto zastosować produkt styro papa) jak i dalszym utrzymaniu. Wiele osób pragnie także, aby w projekcie domu uwzględniony był garaż, zatem niemałą popularnością cieszą się również projekty z grupy projekty domów z garażem dwustanowiskowym (dla przykładu: ).

Domy piętrowe są także interesujące, lecz z uwagi na wyższe koszty ich budowy jak i utrzymania, nie cieszą się już tak znaczącym zainteresowaniem. Jeżeli martwimy się, iż nasz wybór nie będzie właściwy, musowo odszukajmy w sieci osób, które postawiły już dom z odpowiadającego nam projektu. Na rozlicznych forach internetowych odszukać można fotorelacje z budów i cenne porady dla osób, które mają zamiar zdecydować się na dany projekt.