Bez wątpienia możemy stwierdzić, iż remont czy rozbudowa domu to temat, który stanowi spore wyzwanie. Początkowym krokiem jest zawsze zgromadzenie wystarczających funduszy, a także planowanie budowy. Często bywa tak, że finalną decyzję o tym, jak będzie wyglądał nasz dom podejmujemy na samym końcu, kiedy na przykład decydujemy w jakim kolorze będzie tynk elewacyjny.

mój wymarzony dom

Autor: Doug Kerr
Źródło: http://www.flickr.com
Fasada domu stanowi swoistą jego etykietę – powinna jednocześnie opowiadać naszym oczekiwaniom oraz spełniać funkcje estetyczne. Niekiedy dzieje się tak, że wybierając adekwatny tynk mamy sposobność bardzo poprawić wygląd domu. Po pierwsze, ważne jest, żeby kolor tynku był dopasowany do pozostałych części wykończenia domu, jak także do jego otoczenia. Generalnie powinno się zauważyć, że przy doborze tynku oprócz jego koloru w obszarze naszego zainteresowania powinna znaleźć się jego struktura. Istnieją dwa jej typy, zazwyczaj nazywane baranek i kornik. Różnica między wymienionymi typami tynku widoczna jest w bliskiej odległości od ściany. Kwestią pod rozwagę stanowi również to, który typ tynku dobierzemy – czy na przykład będzie on z silikonu czy raczej z akrylu. Decyzja ta będzie prawdopodobnie wynikała ze wskazówek fachowca oraz zasobności naszego portfela. Nieco więcej na temat można zobaczyć w tym miejscu – odkryj więcej.

nowo wybudowane mieszkanie

Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com

Musimy jednakże wiedzieć, że otynkowanie domu nie jest jedynym możliwym sposobem jego wykończenia. Inną możliwość stanowią elewacje klinkierowe, takie jak na stronie . Są one wykończeniem używanym z pewnością rzadziej niż standardowy tynk, ponieważ można powiedzieć, że stanowią one droższą opcję. Nie powinno się jednak zapominać, że klinkier może stanowić tylko element elewacji domu.

Ilustracją użycia wspomnianego rozwiązania może być usytuowanie klinkieru jedynie dookoła okien czy drzwi. Barierę może stanowić jedynie nasza wyobraźnia, gdyż z klinkieru możemy układać nieskomplikowane wzory. Reasumując trzeba podkreślić, że elewacja wykonana z ceramicznych płytek, czyli klinkieru, będzie odznaczała się większą trwałością od tej wykonanej z tradycyjnego tynku. Warto zatem rozważyć wykorzystanie go przynajmniej w wyjątkowo newralgicznych miejscach, jak wspomniana już okolica drzwi (drzwi na balkon) i okien. Decyzja o wyglądzie zewnętrznym domu to decyzja na długie lata, dlatego też dobrze jest odpowiednio wszystko przemyśleć.