W dzisiejszych czasach, ludzie są o wiele bardziej świadomi faktu, jak ich życie wpływa na otoczenie. Stąd też powstają coraz to nowe koncepcje na to, jak przeciwdziałać zaśmiecaniu i zbytniej eksploatacji planety. Jedną ze struktur, która dynamicznie rozwija się w tym kierunku, jest budownictwo. Współcześnie pojawiły się tak zaawansowane technologie, że nawet rodziny prywatne mogą je zastosować u siebie.

dom

Autor: Carine06
Źródło: http://www.flickr.com
dom

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
Ostatnimi czasy znacznie modniejsze stają się domy energooszczędne, na przykład: , które stosują liczne działania pro środowiskowe. Jednym z nich będzie montowanie baterii solarnych. Zazwyczaj przyczepia się je na szczycie, od strony południowej. Przez cały dzień maszyna (produkcja maszyn przemysłowych) ta absorbuje energię słoneczną a potem przetwarza ją i dostarcza do naszego lokum. Można dzięki temu rozjaśnić swoje mieszkanie, używając naturalnych zasobów, nie tworząc odpadów. Lampy te do tanich nie należą, lecz już w ciągu roku będziemy mogli dostrzec różnicę w rachunkach za prąd, które będą raczej symboliczne.
dom

Autor: Agência Brasília
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie nowoczesne projekty domów przeważnie zawierają w sobie rozwiązanie na deszczówkę. Montuje się specjalne kanaliki, nie tylko w ścianach budynku ale także na sąsiadującym z nim podłożu. W momencie nawet najmniejszych opadów deszczu, ciecz wpływa do tych kanalików, po czym przenosi się do specjalnego kotła. Tam jest ona odkażana za pomocą ekologicznego filtra z wszelkiego rodzaju bakterii i chemikaliów, które mogą być w deszczu. Później, za pomocą specjalistycznej pompy jest ona przenoszona do obiegu kanalizacji naszego mieszkania. Projekty domów ARCHIPELAG tego typu są coraz bardziej modne, przez co z roku na rok są tańsze.

Domy energooszczędne to nasza przyszłość. W dzisiejszych czasach, gdy na Ziemi żyją miliardy ludzi, musimy stosować naturalne metody ogrzewania czy czerpania wody, w przeciwnym razie zabraknie nam wszelkiego rodzaju surowców. Dla nas czerpanie z tych nowinek jest korzystne, bowiem oszczędzamy znaczne sumy.