Niejeden ludzi marzy o własnym pięknym domu jednorodzinnym, w którym nie trzeba liczyć się ze zdaniem współmieszkańców budynku, jak to jest w przypadku, gdy mieszka się w bloku lub tak zwanej szeregówce. Gdy chcemy zbudować swój dom to głównym jego plusem jest właśnie ta niezależność oraz to, że będzie on miał wygląd taki, jak pragniemy, bez konieczności zgodzenia się na jakiekolwiek kompromisy. Podstawą budowy jest odpowiedni projekt domu. Możemy zacząć od poszukania gotowego projektu w sieci albo wizyty w firmie architektonicznym, gdzie będziemy mogli zakupić taki projekt, który będzie nam najbardziej pasował.

dom

Autor: designmilk
Źródło: http://www.flickr.com
W zależności od tego, jak sporą mamy działkę, możemy obejrzeć projekty domów jednopiętrowych, takich z przybudówką lub od razu z garażem. Jeżeli nasza działka jest stosunkowo mała, to warto popatrzeć na projekty domów dwupiętrowych (horyzont.com/). Jest to dobre rozwiązanie dla tych , którzy nie posiadają zbyt dużego terenu pod budowę. Co jeszcze istotniejsze, wszystkie te plany to projekty domów z kosztorysem, co pozwoli na dobranie właściwych materiałów oraz na w miarę dokładne określenie kwoty, która będzie nam niezbędna do budowy ( wygodne rozwiązanie).

Gdy jesteśmy właścicielem działki, na której planujemy wybudować nasz dom, musimy wystarać się o konieczne środki na to, aby wszystko prędko skończyć. W końcu nie możemy zezwolić na to, żeby budynek stał przez kilka miesięcy przykładowo bez dachu, bo może się potem okazać, że opady deszczu czy też śniegu spowodowały jakieś szkody. Jeśli nie dysponujemy wysokim kapitałem, to pozostaje nam na przykład kredyt mieszkaniowy w banku. Gdy posiadamy już niezbędne finanse o możemy zacząć budowę, ważnym krokiem jest uzbrojenie działki.

Powinno się przyłączyć elektrykę, instalację hydrauliczną i ewentualnie instalację gazu. Na te wszelkie podłączenia trzeba posiadać zgodę właściwych urzędów. Niezbędne jest też pomyślenie nad sprawą ścieków – możemy przyłączyć się pod okoliczną oczyszczalnię ścieków czy też zainwestować w przydomową, eko (sprawdź też dachy zielone) oczyszczalnię. Oczywiście to wszystko trzeba zapisać na naszym projekcie. Budowa własnego domu to duże przedsięwzięcie, musimy być gotowym na nierzadkie wizyty w urzędach oraz dostarczenie wielu papierów przeróżnym instytucjom. Ale wiele korzyści, które przemawiają za posiadaniem swojego domu, wszystko wynagradza.