Jeżeli wybieramy pustaki, które wymagają ocieplenia (z reguły są to pustaki o szer. 25 centymetrów), to musimy wybierać pustaki bardziej wytrzymałe o odpowiedniej klasie wytrzymałości na ściskanie oraz pustaki sprawdzonej firmy.
Tego typu pustak zazwyczaj ma gorsze parametry cieplne, lecz posiada lepsze właściwości wytrzymałościowe.

Różnica w grubości pustaka zazwyczaj nadrabiana jest ociepleniem oraz właśnie w ten sposób uzyskujemy bardziej korzystniejszy współczynnik U!. Im mocniejszy pustak oraz w większym stopniu wytrzymały, tym korzystniej wytrzymuje on naprężenia pomiędzy kondygnacjami. Tak w późniejszej eksploatacji domu przykładowo po gipsowaniu, otynkowaniu oraz malowaniu nie będziemy mieli problemu ze ścianami, które pękają, jak to zdarza się w przypadku pustaków, które mają słabsze parametry. Zewnętrzna ściana 25-30 centymetrów powinna być zbudowana z mocnego pustaka minimum klasy 15. Powinna również tego typu ściana posiadać ocieplenie wełną lub styropianem. W ten sposób uzyskamy lepszą izolacyjność termiczną i akustyczną. Ściana zewnętrzna nośna mająca grubość 25-30 centymetrów o klasie 15, może mieć gorsze właściwości cieplne niż ściana z pustaka.
wapień

Autor: James St. John
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli wybieramy pustak bez docieplenia do ściany jednowarstwowej, to takie pustaki są dużo cieplejsze, ale w mniejszym stopniu wytrzymałe. Za to są to pustaki szersze. Takie pustaki mają szerokość w granicach od 38-60 centymetrów. Swoją szerokością te pustaki likwidują naprężenia konstrukcyjne. Wybierając tego typu pustaki należy zwrócić specjalną uwagę na to, w którym miejscu jest wykonywana budowa.

Pustaki o grubości 50 centymetrów oraz bardzo dobrych cieplnych parametrach mogłyby nie zdać egzaminu na przykład w co poniektórych rejonach Polski i w takiej sytuacji zaleca się ocieplenie takiego pustaka.

Nie możesz się doczekać nowych ciekawych wątków na ten temat? Przekazujemy Ci świetną wiadomość – kliknij eogniwa lina stalowa do zrywki drewna w poniższy link i ciesz się lekturą.

Zwrócić należy szczególną uwagę na koszt. Zbudowanie muru o mniejszej szerokości, lecz w większym stopniu odpornego, jest mniej kosztowne, niż zbudowanie muru z pustaka ceramicznego.