Na czym polega modelarstwo odlewnicze oraz do jakich rzeczy się przydaje? Co to są żelkoty a także do czego się je używa? To wszyściutko a także jeszcze bardziej dużo wynajdziesz w środku naszego nowego tekściku!

Nasz artykuł rozpoczniemy od zagadnienia: modelarstwo makiety wystawowe odlewnicze, więcej informacji o modelarstwie odlewniczym które jest działem tak przezywanego „odlewnictwa”, w którym buduje się modele elemencików odlewanych. Bywają one zwykle robione z drewienka, czy też metalu, chociaż również używa się do ich środka tworzyw nieprawdziwych czy też gipsu – dwie na końcu jednak znacznie rzadziej. Dzięki modelarstwie odlewniczym, tworzymy formy a także rdzenie, które to w następnej kolejności stosujemy do wytwórstwa odlewniczej. Jak prosto się domyśleć, dzięki owym formom, nie potrzeba wszystkiego „strugać” od samego początku, dzięki czemu możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu.
modelarstwo odlewnicze

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com

Co to dokładnie jednak są żelkoty? Przeciwko pozorom nie bywają to żelki w kształcie kotków – bywają to substancje do używania „na wierzch” przeróżnych powłok. Zadaniem żelkot bywa zabezpieczenie powierzchni już ukończonego produktu, mogąc mu przy okazji nadać kolor, albo zamaskować wzór po laminacie. Żelkoty więcej informacji o żelkotach bywają odporne na czynniki mechaniczne, pogodowe, w tym promieniowanie słoneczne, a także penetrację wody.

Żelkoty można podzielić na: topkoty (ostatnia warstwa laminatów), żelkoty bielutkie i kolorowe, żelkoty przeźroczyste (do uwydatnienia struktury nawierzchni), żelkoty chemoodporne (używane przy agresywnym środowisku chemicznym) , żelkoty podkładowe, oraz żelkoty typu elastyczne i ekologiczne – te na końcu emitują mniejszą ilość styrenu.