Każdy marzy o swoim kącie, najlepiej o mieszkaniu, które będzie mógł zaaranżować oraz wyposażyć tak, jak zawsze chciał. Wynajmowanie lokum bowiem jest powiązane z koniecznością akceptacji warunków, które w nim panują, a pomieszkując u rodziców również nie mamy zbyt dużych możliwości, szczególnie gdy do naszej dyspozycji jest wyłącznie jeden pokój. Dopiero swoje mieszkanie daje nam szerokie spektrum działania, lecz trzeba je najpierw kupić. Odłożenie gotówki zajmuje lata, zatem najlepszą pomocą są kredyty mieszkaniowe.

W jaki sposób się o nie starać, by już niebawem mieszkać u siebie?

Zakup mieszkania od dewelopera

Źródło: http://www.marigoldgarden.pl/

Pierwszym krokiem jest oczywiście znalezienie mieszkania, jakie nam się spodoba, a później – odpowiedniej propozycji kredytu. Na rynku działa tak dużo instytucji finansowych, że z pewnością natrafimy na taką, jaka zaoferuje nam stosowne warunki. Wystarczy mieć odrobinę czasu oraz rozpocząć poszukiwania, aby za mocno z tym nie zwlekać. Czytaj też .

Po wybraniu konkretnego banku, musimy pójść do niego wraz z przedwstępną umową na mieszkanie, by złożyć odpowiedni wniosek. Warto też zawczasu załatwić wszystkie niezbędne dokumenty, dzięki temu przyspieszymy wszystkie działania, zwłaszcza, iż na decyzję kredytową również czeka się kilka tygodni. Jakie dokumenty zatem są potrzebne? Na pewno zaświadczenie o obecnym zatrudnieniu oraz osiąganych wynagrodzeniach, ostatnie zeznania podatkowe i wyciągi z banku, jak również dokumenty tożsamości. Jeżeli ubiegamy się o mieszkanie (apartamenty gdańsk kupno) z programu MDM, należy też wziąć skrócony odpis aktu małżeństwa.

Zawsze można donieść dokumenty, których nie uda nam się doręczyć za pierwszym razem, lecz lepiej jest to zrobić od razu. Gdy otrzymamy pozytywną decyzję, a tym samym pobierzemy kredyt, musimy już wyłącznie iść do notariusza, aby podpisać ostateczną umowę o kupnie mieszkania. Chociaż ubieganie się o kredyt mieszkaniowy to nie to sama co pożyczka od ręki na urlop, to z tym zadaniem także z pewnością sobie damy radę.

Orientując się, czego się spodziewać, prościej nam będzie zrealizować wszelkie formalności i już wkrótce będziemy mieszkać w swoim gniazdku. Nie zapominajmy o starannym przeanalizowaniu warunków umowy i skrupulatnie rozważmy, na jakie raty miesięczne nas stać, a wszystko pójdzie po naszej myśli.