Mają miejsce momenty w naszym życiu kiedy kierujemy się nie tyle modą, co tym, aby było praktycznie. Np. gdy w domu ostatnia kondygnacja zaplanowana jest na przestrzeń użytkową, a nie chcemy zbytecznie przeznaczać większej sumy pieniędzy na schody z drewna. W tej sytuacji najlepszym wyjściem będzie zamontowanie rozkładanych schodów, jako zamiennik schodów stałych.

pokój

Autor: someToast
Źródło: http://www.flickr.com
Schody strychowe nie zajmują miejsca gdy nie są używane. Ich dodatkową zaletą jest to, iż bez trudu można je założyć w wskazanym przez nas miejscu, z którego najłatwiej będzie nam dostać się na strych. Wszak strych to nie tylko przestrzeń,która pełni funkcję przechowalni tylko czasami używanych rzeczy, ale co ważne, stanowi też idealną drogę na dach.

Nie zapominajmy, że pokrycie dachowe być może w przyszłości wymagać naprawy lub konserwacji a także że wszelkie instalacje na dachu najpierw trzeba tam założyć, a następnie okresowo testować i przyjmować kominiarza z coroczną wizytą. Zamiast przy każdej z tych czynności wykorzystywać drabinę i uprawiać wspinaczkę, zróbmy w dachu wyłaz. Przygotowanie wygodnego wejścia na strych jest wtedy koniecznością. Można jak najbardziej doprowadzić do niego stałe schody, ale zazwyczaj nie posiadamy na nie miejsca. Ale, nawet gdy przestrzeni jest sporo, wspomniany wyżej koszt ich realizacji jest niebagatelny, a jednak szkoda pieniędzy na coś, co będzie używane tylko od czasu do czasu.

Schody strychowe dają nam szansę zachować i powierzchnię i pieniądze. Dla posiadacza, ich najbardziej znaczącym elementem jest drabinka (szczególnie jej konstrukcja). Istnieje łamana, przesuwna albo nożycowa. O wyborze konstrukcji schodów (zobacz schody wewnętrzne drewniane) składanych w znacznym stopniu decyduje wielkość otworu w stropie – im mniejszy, tym mniejszych rozmiarów muszą być schody po złożeniu. Wielkim plusem schodów jest szansa ich samodzielnego założenia. Na rynku dostępne są schody składane do różnej gabarytów pomieszczeń. Otrzymujemy je przeważnie w pełnym, zmontowanym zestawie i wymagają tylko zamontowania w wskazanym miejscu.