Kleje do drewna jest to chemia ogromnie rozmaita, chociaż w praktyce przeważnie używa się tylko jednego ich typu. Ogromnie często wynika to jednakże z nieświadomości popełnianego błędu – nie ma kleju idealnego, zaś w przypadku niektórych zastosowań w ogóle trudno jest znaleźć dobry klej, który pozwoli na osiągniecie właściwych efektów.

Grup klajstrów, jakich używa się do łączenia drewna, jest bez liku, zaś w większości zastosowań używa się 3 z nich: spoiw na bazie polioctanu winylu, żywic alifatycznych bądź poliuretanu. Kleje tych typów mogą być wykorzystywane na zewnątrz, wewnątrz, do klejenia drewna dębowego, bukowego, egzotycznego i nie jedynie.

Szczegółowe wiadomości na opracowany w naszym tekście są Ci potrzebne? Bez paniki. Kliknij w poniższy link i wszystkie inne wątki tu (http://www.iw-tom.pl/oferta/kontenery-techniczne) znajdziesz. Namawiamy!

Kryterium podziału nie jest albowiem gatunek drewna, tylko wariant stawianej konstrukcji, aczkolwiek naturalnie istnieje specjalny klej do drewna () klejonego czy też wyjątkowo twardego. W większości wypadków jednak nie są one potrzebne.

klej

Źródło: pixabay.com

W jaki sposób podzielić kleje? Podstawowym kryterium funkcjonalnym, które znalazło też odbicie w normach, jest odporność na wodę, przy czym podział ów dotyczy jedynie klejów wilgotnych, a więc w większości wikolowych. Klej D1 – spoina nie będzie wodoodporna (drewno musi być dobrze wysuszone). Klej D2 – spoina może być narażona tylko na przejściowe działanie wody kondensacyjnej czy ściekającej, zaś wilgotność drewna nie powinna przewyższać 18 %. Klej D3 – kleje tej klasy częstokroć są nazywane wodoodpornymi, acz nie mogą być narażone na oddziaływanie czynników atmosferycznych (aczkolwiek można ich używać do spoin na zewnątrz). Znoszą częsty, jednakże przejściowy kontakt ze skroplinami i długookresową wilgotność na wysokim poziomie.

Klej D4 – jest to kej w pełni wodoszczelny, ale zgodnie z PN-EN: 204:2002 spoina narażona na oddziaływanie warunków pogodowych powinna być pokryta warstwą ochronną – interchemol.com.pl/produkty/kleje-poliuretanowe/kleje-do-drewna/chemolan-b4m. Tworzy się je poprzez dołożenie utwardzacza do klejów D3, ale od kilku lat są także dostępne jako gotowe mieszanki.
Podział klajstrów ze względu na skład. Kleje polioctanowe są bezproblemowe w użyciu, mają specyficzny zapach i cechuje je duża uniwersalność. Sprawdzają się jako keje do drewna twardego, miękkiego, klejonego, materiałów drewnopochodnych, a również łączenia drewna z poniektórymi innymi materiałami.