Zaczep tego typu montowany jest w drzwiach, jakie ograniczają wstęp do określonych pomieszczeń. Są instalowane w prostych domofonowych instalacjach jak i w skomplikowanych instalacjach w biurowcach.

Izolacja domu pozwala oszczędzić na ogrzewaniu domu

Autor: Isover
Źródło: Isover
Mamy na myśli zaczep elektromagnetyczny. Do miejsc, w jakich jest najistotniejsze ograniczenie dostępu osobom nieuprawnionym, należy montować elektrozaczepy normalne, jakie zostają odblokowywane po dostaniu napięcia. Wówczas uszkodzenie systemu kontroli bądź zanik zasilania, nie ma roli na bezpieczeństwo budynku chronionego. W razie braku zasilania wstęp do budynku jest zablokowany. Wtedy wejście do budynku wymagać może wykorzystania mechanicznego klucza. W obiektach, w jakich najważniejsze jest bezpieczeństwo pracowników, trzeba montować elektrozaczepy rewersyjne albo zwory elektromagnetyczne. Wejścia zabezpieczone takimi zamkami będą automatycznie sposób odblokowane po zaniku zasilania.
lampa wisząca

Autor: DaveBleasdale
Źródło: http://www.flickr.com
Zwyczajny zaczep elektromagnetyczny jest wytwarzany w wersji do zasilania stałym napięciem, prądem zmiennym lub obydwoma naraz. W przypadku zasilania stałym prądem, elektrozaczep działa bardzo cicho i nie słychać charakterystycznego buczenia zaczepu. W tym przypadku otwarcie drzwi powinien zakomunikować kontroler. Trzeba zwracać uwagę na wielkość zasilającego napięcia. W wypadku ciężkich drzwi metalowych lub drewnianych, zwyczajne elektrozaczepy bardzo prędko ulegają zużyciu w wyniku bardzo dużych przeciążeń, jakie oddziałują na jego zapadkę przy otwieraniu. Do ciężkich wejść należy użyć elektrozaczepy znaczniejszej wytrzymałości oraz wzmocnionej konstrukcji.

W wypadku furtek(polecamy panele ogrodzeniowe wrocław) oraz drzwi zewnętrznych, trzeba stosować elektrozaczepy odporne na wilgoć oraz kurz. Do drewnianych drzwi można użyć jakiegokolwiek elektrozaczepu, ale zamiast zwykłego płaskownika trzeba użyć kątownika montażowego.