Od dłuższego czasu wiele słyszymy o ochronie środowiska i oszczędzaniu energii, co spostrzec można w wielu różnych dziedzinach, do których należy również architektura.

Z każdym rokiem przybywa osób decydujących się na tak zwane „zielone budownictwo”, które za priorytet obrało sobie zwrócenie naszej uwagi na nadzwyczajną konstrukcję, której główną funkcją jest jak największe zminimalizowanie ubytku ciepła, często uzyskanie energii z innych źródeł, a w rezultacie zredukowanie kosztów związanych z eksploatacją budynku mieszkalnego.

dach

Autor: rawdonfox
Źródło: http://www.flickr.com

Budynki energooszczędne powinny mieć jak najprostszą formę. Z racji iż bryła budynku określa kształt dachu, on także musi być oszczędny w formie – zapewnia to minimalne straty energii. Najlepiej gdy jest dwuspadowy, jednospadowy lub płaski. A, że projekty domów (budowa domów jednorodzinnych małopolska) z poddaszem jak domów z poddaszem to domy funkcjonalne i w stosunku do innych nie pochłaniają tak wielu kosztów, niezmiennie cieszą się wielką popularnością.
Wiedzmy, że im mniejsza jest kubatura dachu, tym straty ciepła okażą się mniejsze. Wskutek tego, korzystniej jest zwiększyć powierzchnię użytkową budynku, rozbudowując go wzwyż, niż stawiać rozłożyste budynki parterowe. Ogrzane powietrze unosi się ku górze, toteż wskazana jest niezwykle dokładna oraz grubsza niż w przypadku ścian izolacja dachu. Przez dach ocieplony w sposób energooszczędny ubędzie o 35% ciepła mniej, niż przez dach ocieplony standardowo. Poszukujemy gotowego projektu domu? Wystarczy wpisać w wyszukiwarce poszukiwaną frazę, np.: projekty domów z dachem kopertowym, a z całą pewnością znajdziemy taki, który sprosta naszym wymaganiom.

dach

Autor: SFB Carpentry
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy prowadzimy konwersacje o kosztach w budownictwie, bierzemy pod uwagę nie jedynie koszty materiałów i wybudowania domu. To także dalsze koszty utrzymania go, a więc opłaty za ogrzewanie, oświetlenie, wentylację. W przypadku domu energooszczędnego rachunki za ogrzewanie pojawiają się sporo niższe niż w przypadku domu ”niezielonego”.
Z tego powodu dom energooszczędny to idealna perspektywa, a co ważne inwestycja na przyszłość, dająca nam stabilność ekonomiczną na całe życie.