Atuty osłon okiennych zewnętrznych cenione są przez cały rok, nie jedynie przez wzgląd na walory antywłamaniowe. W Lato tego typu osłony okienne ochraniają Wnętrza przed nadmierną ilością słońca, a wiosną oraz na jesieni nie pozwalają, aby przez okno dostał się nawet najlżejszy podmuch wiatru.

przesłony okienne

Autor: Drewnochron
Źródło: Drewnochron
W zimie nie zezwalają na wychłodzenie pomieszczeń.
prezent

Autor: Szymon Sieciński
Źródło: http://www.flickr.com

Przesłony okienne niezwykle skutecznie i zupełnie odgradzają wnętrze od promieni słonecznych. Stanowią także barierę dla napływającego zgiełku z dworu. Tego typu przesłony okienne możemy stosować na okna, które posiadają maksymalną powierzchnię oszklenia 7 m2. Jeśli przesłony okienne montujemy po zakończeniu budowy, wtedy roleta tego typu przesłon będzie trochę wystawała poza lico ściany. Kiedy jednak kaseta takiej rolety zabudowana będzie na ścianie, wtedy nie będzie zakłócać estetyki elewacji. Rolety najczęściej dopasowuje się do okien i do koloru elewacji. Dodatkowym ich atutem jest to, że mogą stanowić ciężką do przejścia przeszkodę dla złodziei.
Rodzaje rolet to także plisy, które dają większe możliwości, jeżeli chodzi o wybór części – (części linde) okna, która ma być zasłonięta. Rolety plisowane możemy opuszczać oraz podnosić zarówno z góry jak i od dołu. Wykonane są one w postaci harmonijki, którą moglibyśmy rozciągać i ściągać na całej wysokości okna. Mogą nadać się poza tym do okien w formie klepsydry czy trapezu i wszędzie tam, gdzie wykorzystanie różnych rolet nie wchodzi w grę. Jeśli posiadamy w domu zainstalowane okna dachowe, to także tego typu rolety będą znakomicie służyły w celu zasłonięcia takich okien. Okna dachowe odróżniają się konstrukcją od typowych otworów okiennych, które umieszczone są na ścianie. Okna dachowe posiadają różne klamki i są trochę nachylone.

surowiec użyty do takich rolet powinien układać się na takich oknach estetycznie i nie powinien zwisać. Rolety dachowe mają zazwyczaj właściwy sprężynowy system, który zwija machinalnie tkaninę w rurkę, przez co tego typu roleta przez cały czas jest naprężona.