Kiedy wybieramy schładzacz typu SPLIT, do wyboru posiadamy klimatyzatory przysufitowo-podłogowe, ścienne, kanałowe oraz kasetonowe.
Wszystkie te typy klimatyzatorów możemy zamontować w domu. Najpopularniejsze klimatyzatory typu SPLIT to klimatyzatory ścienne.

przestrzeń
listwy dekoracyjne

Autor: Marbet Decor
Źródło: Marbet Decor
Najczęściej instalowane są na ścianie pod sufitem. Mają one zgrabną obudowę oraz małą moc, czyli są przeznaczone do mniejszych pomieszczeń. Można by nabyć sprzęty z zamontowanym lustrem albo w formie obrazu. Klimatyzatory przysufitowo-przypodłogowe są skonstruowane w tego typu sposób, że mogą być instalowane zarówno przy posadzce jak i pod sufitem. Jeżeli zainstalujemy taki klimatyzator w pozycji pionowej pod parapetem, w takiej sytuacji zablokujemy napływ powietrza gorącego z zewnątrz. Kiedy obrócimy schładzacz do pozycji horyzontalnej, w takiej sytuacji uzyskamy schładzacz podstropowy. Instalacja jego jest problematyczna, ale należałoby pokonać tę trudność, gdyż taki schładzacz bardzo prawidłowo miesza powietrze chłodne z gorącym.
Klimatyzatory kasetonowe ułatwiają racjonalne rozplanowanie użytkowej powierzchni, gdyż nie zajmują przestrzeni ani na ścianie ani na posadzce. Są przeznaczone zwłaszcza do pomieszczeń wyższych niż pomieszczenia typowe. W zależności od typu klimatyzatora ciepło pompy ciepła stargard rozpływa się równomiernie w jednym, dwóch, trzech lub czterech kierunkach. Najlepsze klimatyzatory to te, w których powietrze wypływa w czterech kierunkach. W takiej sytuacji zimne miesza się równomiernie z ciepłym i kiedy trafia do nas, wówczas mamy już wyrównaną temperaturę.

Klimatyzatory kanałowe są wbudowywane w strop i przez to widać w pomieszczeniu jedynie kratki, którymi powietrze wpływa do domu. Nie jest widoczne całe urządzenie. Klimatyzatory kasetonowe przeznaczone są do montowania w sufitach podwieszanych. Są one niewidoczne w pomieszczeniu.