Budując swój wymarzony dom trzeba podjąć sporo ważnych decyzji, jakie będą miały wpływ zarówno na koszt inwestycji, ale także na późniejsze wydatki na użytkowanie. Niekiedy warto na początku trochę dołożyć i później opłacać nieduże rachunki, niż zaoszczędzić niewielką kwotę, którą później w przeciągu paru lat się wyda opłacając prąd lub węgiel. Duże koszty, jeśli chodzi o codzienną eksploatację pochłania ogrzewanie domu, w naszej strefie klimatycznej potrzeba grzać kilka długich miesięcy. Z tego też powodu niezwykle istotny jest wybór właściwego rodzaju ogrzewania, jaki zostanie zainstalowany we wnętrzu domu, a do dyspozycji parę ich będzie.

Kotły CerapurMaxx są przeznaczone do zasilania większych instalacji w budynkach.

Autor: Junkers
Źródło: Junkers
Najbardziej opłacalne jest podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ale jednak wiele domów z powodów technicznych nie będzie miało takich możliwości. W takich sytuacjach pozostaje samodzielnie zadbać o to, aby w domu było ciepło oraz przyjemnie, do dyspozycji jest kilka sposobów.

Najpopularniejsze, głównie z powodu niskich kosztów, są kotly (Zapoznaj się z ofertą – sprawdź na stronie) na stałe paliwo, przykładowo takie jak węgiel czy drewno. Ale w ostatnich latach zaczęły się pojawiać nowe techniki, szczególnie dość popularne są urządzenia na biopaliwo, które znacznie mogą obniżyć koszty eksploatacji. Nieco kosztowniejsze w eksploatacji, lecz za to niezwykle wygodne w użytkowaniu są kotły gazowe, nie trzeba do nich codziennie dokładać paliwa, wystarczy zaprogramować pożądaną temperaturę a piec (więcej na Termas) sam się włączy o odpowiedniej porze. Przy zakupie kotła trzeba się także zdecydować, czy służył on będzie tylko do ocieplenia domu, czy też dodatkowo można przy jego pomocy ogrzać wodę stosowaną do kąpieli lub mycia, tego typu Tanie kotły Buderus są zwane dwufunkcyjnymi i są znacznie praktyczniejsze. W zależności od firmy kotły do ogrzewania są bardziej lub mniej wydajne. Świetne funkcje, a oprócz tego przystępne ceny posiadają kotły/viessmann, wiele osób jest z nich bardzo zadowolona, gdyż są dość wydajne oraz efektywne. W codziennej eksploatacji będą się także sprawdzać kotły/buderus, one również mają dużą liczbę zadowolonych użytkowników.