W wielu przypadkach osoby potrzebujące pożyczyć jakąś jakieś pieniądze udają się po bankowy kredyt. Przy niskich kwotach najbardziej popularne są typowe pożyczki gotówkowe. Przeciętnie czas na jaki się je bierze wynosi od kilku miesięcy do siedmiu lat, choć zdarzają się banki, w których można pożyczkę dostać nawet na siedem lat. Są one dość proste do otrzymania, bo poza dokumentami tożsamości i zaświadczeniem o dochodach więcej nic nie potrzeba.

Dom
Oczywiście będą one miały pewne wady, o czym trzeba pamiętać podczas podejmowania tego typu decyzji. Przede wszystkim ze względu na to, że nie mają żadnego zabezpieczenia, to są dość drogie – i będzie to dotyczyć zarówno samej prowizji za udzielenie, jak i późniejszych odsetek. Poza tym w przypadku pożyczania większych kwot mogą być kłopoty z przyznaniem kredytu, ponieważ przy krótkim okresie raty mogą być dość wysokie, co ma duży wpływ na zdolność kredytową. Jeżeli ktoś ma taką możliwość, to dużo korzystniejszym rozwiązaniem w pewnych sytuacjach będzie pożyczka pod zastaw nieruchomości (), znacznie tańsza lecz wymagająca załatwienia nieco więcej formalności.

Z powodu tego, że zabezpieczeniem będzie nieruchomość, to banki proponują w takich przypadkach znacznie lepsze warunki niż w przypadku zwykłych kredytów. W większości banków pożyczka (zobacz pożyczka pod nieruchomość smartvest) pod zastaw domu (więcej tu) ma nawet o połowę mniejsze oprocentowanie, co znacząco się przekłada na wysokość rat do zapłacenia. Poza tym czas kredytowania jest dużo większy, z reguły wynosi on dwadzieścia lat, lecz da się trafić na banki jakie mogą zaproponować jeszcze więcej. Wagą zaś jest fakt, że pożyczka pod zastaw działki (zobacz stronę) wymaga jednak znacznie większej ilości formalności.

Wiąże się to z samym zabezpieczeniem, potrzebna jest wycena, za pomocą której bank dokładnie wie ile warta jest nieruchomość, poza tym niezbędne będzie założenie księgi wieczystej i wykonanie tam odpowiednich wpisów. Jednak ze względu na znacznie niższe koszty takie rozwiązanie jest polecane osobom, które będą potrzebowały pożyczyć nieco większą sumę pieniędzy.