Outsourcing pracowniczy staje się coraz bardziej popularny w wielu branżach. W największym skrócie polega on na tym, że niektóre z zadań do zrobienia przekazuje się innej firmie, która ma się zająć realizacją wszystkiego.

dom - malunek

Autor: Christine Wagner
Źródło: http://www.flickr.com
W wielu przypadkach osoby wykonujące te prace przebywają na terenie zlecającej firmy, lecz formalnie pracują dla innego pracodawcy. W takim przypadku to firma zewnętrzna jest odpowiedzialna za koordynację działań pracowników, ona ustala zakres ich obowiązków i obsługuje jeśli chodzi o kadry. Najczęściej outsourcing pracowniczy ma miejsce przy działach księgowości albo IT, lecz coraz częściej spotyka się też przypadki wiążące się ze sprzedażą czy produkcją. Nie ma także żadnego problemu, aby tego typu działaniem objąć również jakieś inne działy, jeśli tylko będą takie potrzeby.
klient - selfie

Autor: Bratislavská župa
Źródło: http://www.flickr.com

Dla firm które wynajmują outcourcingowe usługi będzie to bardzo wygodne, gdyż odpada cała sfera wiążąca się z utrzymaniem pracowników. Firma otrzymuje od wykonawcy fakturę za wykonaną pracę, a całą resztą już on się będzie zajmował. Lecz tego typu działania będą się wiązać z jakimś ryzykiem dla pracowników, i jednak w wielu przypadkach mechanizm ten wykorzystuje się do rozmaitych oszustw.

Za pomocą przeniesienia pracowników do podmiotu wykonującego usługi można w łatwy sposób ominąć kwestię zwolnień grupowych czy wysokich odpraw, ponieważ po prostu będą oni przekazani kolejnej spółce.

Jeśli sądzisz, że omawiany tu post jest cenny i szukasz czegoś podobnego, to kliknij ponadto ten odnośnik, a przeczytasz więcej informacji wadium gwarancja bankowa.

Poza tym niejednokrotnie takie firmy chcąc tak bardzo jak się da ograniczyć swoje koszty zwyczajnie nie płacą za pracowników składek na ZUS.