Opakowania są nieodłącznym elementem wielu towarów i spełniają bardzo różnorodną rolę. Niezwykle istotna jest funkcja ochronna – przy pomocy opakowań produkty są ochraniane przez czynnikami zewnętrznymi, psuciem się towaru czy zwyczajnie rozsypaniem lub rozlaniem. Równocześnie takie zewnętrzne opakowania podnoszą wygląd towaru i zachęcają do jego kupna. W szczególności będzie to dotyczyć produktów spożywczych, w których barwne torebki czy pudełka pełnią bardzo istotne zadanie w całej sprzedaży. Kolejną niezwykle istotną funkcją opakowań będzie zabezpieczenie przed uszkodzeniami w magazynowaniu oraz transporcie. Tu opakowanie najładniejsze być nie musi, lecz na pewno odpowiednio wytrzymałe. Często opakowania projektowane są w taki sposób, żeby towary można było wygodnie przewozić. Wykorzystuje się do tego przykładowo palety, i wówczas powinny one pasować do wymiarów tej palety po ułożeniu rzędów. Do transportu wykorzystuje się również różnego rodzaju skrzynie, pudła i kartony, a oprócz tego worki o różnych wielkościach.

etykieta-1
Opakowania produkowane są z rozmaitych materiałów, każdy z nich cechuje się odmiennymi właściwościami i parametrami.

Jeżeli zamierzasz znaleźć dodatkowe artykuły związane z analizowanym tu tematem, zobacz ofertę w serwisie (https://www.wkg.pl/) prezentującym pokrewne dane.

Najczęściej używane materiały opakowaniowe to folie, papier, tkaniny, drewno i szkło. Z drewna robi się różnego rodzaju pudła i skrzynie, w których można bezpiecznie transportować przedmioty wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.

Zainteresował Cię nasz wpis? Przejdź więc do kolejnego artykułu i czytaj rekuperacja wrocław do woli o ciekawiących Cię zagadnieniach.

Przemysł spożywczy z kolei przeważnie wykorzystuje różne rodzaje folii i papier – materiały opakowaniowe najwyższej jakości. Z papieru robi się mniejsze i większe kartony oraz pudełka, za to folia to wszystkie worki i torebki, w których znajdują się sypkie elementy. W przypadku napojów jeszcze do niedawna królowało szkło, jednak aktualnie coraz częściej używane są plastikowe butelki. Za to przy opakowaniach zbiorczych czy paletach stosowane są z reguły różne rodzaje folii oraz wszelakie tektury.

Połączenie tych dwóch materiałów zapewnia niezwykle trwałą i bezpieczną ochronę. Przy materiałach sypkich, wymagających dostępu do powietrza świetnie sprawdzają się najróżniejsze worki i torby wykonane z tkanin.