Dla laika ilość i różnorodność wierteł w sklepie bywa naprawdę przytłaczająca. W jaki sposób dobrać wiertło nadające się do naszego zadania?
Na pewno warto mieć podstawy wiedzy na ten temat.
Najłatwiej jest kupić zestaw wierteł, nawet razem z wiertarką.

Jednakże nie zawsze to dobry wybór, ponieważ taki zestaw będzie zawierał tylko podstawową paletę końcówek i nie zawsze można odnaleźć tam wiertło idealnie dobrane do danej pracy. Jeśli mamy już wiertarkę, możemy precyzyjnie wybrać jedno wiertło.
Dom na działkę z wjazdem od południa, zachodu i narożną projekt Donna

Autor: Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
Źródło: Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
Czy jego cena ma znaczenie? W tym przypadku – ma. Zasadniczo mówi się, że im wiertło droższe, tym lepszej jakości będzie. Warto o tym pamiętać, ponieważ słabej jakości wiertła nierzadko się łamią i psują. Marnie radzą sobie również z twardymi tworzywami.
mur

Autor: Jeremiasz Dx
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy rodzaj wiertła przydaje się do innych surowców. Różnią się one wyglądem, zatem nawet przemieszane w pudełku są raczej proste do rozróżnienia.
Pierwszym rodzajem wierteł są naprawdę charakterystyczne wiertła kręte do drewna.

Nasz tekst wydał Ci się interesujący? W takim razie zapraszamy do naszej nowej witryny. Na niej oczekuje na Ciebie najnowszy tekst (https://danjan-przeprowadzki.wroclaw.pl/).

Są one zakończone spiczastą końcówką centrującą, czyli tak zwanym żądłem. Wspiera ona w osiowym użyciu wiertła, tym samym gwarantując dobrze wywierconą dziurkę. Jednak kiedy potrzebujemy pokaźniejszych otworów w deskach, wybierzmy wiertła łopatkowe z dwoma krawędziami skrawającymi.

Wierteł innego typu użyjemy do cegieł, gipsu i betonu. Będą to wiertła widiowe, więc takie, których końcówka wykonana jest z węglików spiekanych. One niewątpliwie poradzą sobie z miększymi materiałami, np. gipsem i Cegłami, i również częścią obiektów betonowych. Do brył betonowych oraz kamienia używa się wierteł ze specjalną końcówką SDS, a nawet młot udarowo-obrotowy. Następnym typem wierteł będą te do metalu. Po czym je rozpoznać? Nie posiadają żadnych „ulepszanych” zakończeń, żądła czy widii.
Wiertła widiowego lub diamentowego można również do glazury, a łopatkowego – szkła.

Te delikatne materiały w większym stopniu wymagają przyswojenia sobie technik wiercenia. Miejmy świadomość jednak, że przy każdym tworzywie trzeba wiedzieć nie tylko jakim narzędziem, ale i w jaki sposób wiercić, bo przy nieumiejętnej pracy można zniszczyć nawet najtwardszy beton.