Kupno domku na rynku wtórnym to zawsze duża niewiadoma. Nawet kiedy oferta jest wymarzona, to może się okazać, iż renowacja domku będzie strapieniem i pochłonie gigantyczne środki.
Z tej przyczyny zanim podpiszesz umowę, powinieneś skontrolować techniczny stan budynku.

Sugerujemy, na co należy kierować atencję oglądając przeróżne domy na sprzedaż. Co sprawdzić? Od czego począć? Odpowiedzialność jest ogromna. Jeśli zdecydujemy się nabyć domek, w którym później obnażą się zakamuflowane wady albo nie zauważymy ich na czas, czekają nas niemałe wydatki. Prosimy właściciela domku, ażeby pokazał nam plan domu. Na jego podstawie możemy poznać, jakie wykorzystano konstrukcyjne rozwiązania (jeżeli idzie o fundamenty, ściany, sklepienia) oraz materiały. W nowszych budowlach nie powinno być kłopotu ze znalezieniem projektu, gorzej jest ze starszymi domkami. Z drugiej zaś strony, specyfikacja nie świadczy o tym, że domek był zbudowany dokładnie wedle planu! Traktujemy plan jedynie jako wsparcie w diagnostyce stanu technicznego domku.

łazienka

Autor: Brent Eckley
Źródło: http://www.flickr.com
Kraków
Stwierdźmy, czy budowa (własności kompozytów) jest w należytym stanie. Wypatrujemy pęknięć. Takie miejsca sygnalizują, iż coś niedobrego dzieje się z fundamentem. Co jest powodem pęknięcia ścian zewnętrznych? Powody mogą być przeróżne. Mogło dojść do niego przykładowo na skutek nierównomiernego osadzania się domku bądź uszkodzenia fundamentu. Dokładnie oglądamy też środek domku. Podstawowe niebezpieczeństwo dla domków to wilgotność jak też grzyby.

W którym miejscu poszukujemy? W piwnicy. Tam bez trudu można dojrzeć najczęstsze symptomy – wilgotną posadzkę, łuszczącą się farbę na ścianach jak też wyczuć swoisty stęchły zapach.