Zbiorniki hydroforowe to niezwykle praktyczne urządzenia, jakie mają ważkie znaczenie w naszym codziennym życiu. Ich głównym zadaniem jest dbanie o porządne ciśnienie wody w sieci wodociągowej. Zbiorniki hydroforowe zbudowane są między innymi z pompy (czy wielu pomp), zaworów odcinających, zwrotnych i oczywiście zaworów bezpieczeństwa. Dodatkowo posiadają również zbiornik ciśnieniowy oraz presostat. Każda z tych części pełni ustaloną rolę i ma wysoki wpływ na ścisłe funkcjonowanie zbiorników hydroforowych.

zbiornik

Autor: Newtown grafitti
Źródło: http://www.flickr.com
A jak działają zbiorniki hydroforowe? Warto wiedzieć, że zbiornik hydroforowy jest w pewnej części wypełniony wodą, a nad jej powierzchnią mieści się powietrze. Kiedy włączymy pompę, woda zaczyna być pompowana do zbiornika przez co redukuje się dawka powietrza. Wtenczas zachodzi jego sprężenie, jakie usiłuje wypchnąć wodę ze zbiornika hydroforowego, co sprawia, iż w sieci wodociągowej pojawia się ciśnienie – poznaj ofertę firmy Bibus Menos . Ciśnienie to możemy zaobserwować na przykład wtedy, gdy odkręcamy w domu kran. Woda, która z niego leci jest wypychana oczywiście poprzez sprężone powietrze w zbiorniku, jakie przyczyniło się do zaistnienia ciśnienia w sieci wodociągowej. (zbiorniki przeponowe) Ciśnienie musi być stabilne, w związku z tym ważka jest właściwa wielkość zbiornika hydroforowego, inaczej hydroforu. Podobnie istotna jest właściwa wydajność pompy.

Hydrofory to urządzenia, z jakich korzysta się zarówno w niewielkich sieciach wodociągowych, jak również w dużych. Do małych sieci wolno zaliczyć przykładowo instalacje (instalacje gazowe lublin) domowe, natomiast do sporych rozbudowane sieci wodociągowe. Zbiorniki hydroforowe są aktualnie bez trudności dostępne, ich produkcją zajmuje się wiele firm i rekomendowanych fabrykantów. Jeśli więc poszukujemy zbiornika hydroforowego to niewątpliwie rychło uda nam się odszukać właściwy. Dzisiaj na rynku odnajdziemy różnorodne typy i typy zbiorników hydroforowych, między innymi zbiorniki poziome i pionowe. Poszczególne rodzaje zbiorników różnią się również od siebie wielkością i objętością.