Własne cztery ściany to pragnienie. Nierzadko wydające się nierzeczywiste. Potężne kwoty za kupno już gotowego domu odstraszają mnóstwo Polaków. Sporo z nich decyduje się na stawianie budynku samodzielnie. Czy jest to właściwe wyjście?

domy

Autor: Nathan O’Nions
Źródło: http://www.flickr.com
Jak najbardziej. Owszem, należy pomyśleć, iż nie wszystko da się zrobić bez pomocy profesjonalistów, jednak samodzielna budowla może znacznie zmniejszyć koszty. Najważniejszym krokiem jest kupno działki. W zależności, jak sporej przestrzeni potrzebujemy, może to być małe pięć arów, najczęściej spotykane dziesięć arów, czy wielkie siedemnaście arów. Blisko innych budynków, zagajnika, centrum metropolii, czy przeciwnie – należy rozstrzygnąć uprzednio. Kolejny krok to koncepcja domu – kondygnacyjny, ze stromym dachem, balkonami? Trzeci krok – wybór materiałów. Dom z pustaków czy drewna. Bardzo istotnym elementem jest ukoronowanie budynku – dach. Kominy, okno, świetlik… Na współczesnym dachu jest mnóstwo możliwości projektowych. Przydatne w tym są kliny dachowe, które pomagają utworzyć

budynek

Autor: Arto Brick
Źródło: http://www.flickr.com

delikatne przejście z tafli poziomej do pionowej, co między innymi uniemożliwia późniejsze magazynowanie się opadów wokół – przykładowo – komina. Kliny dachowe również bardzo dobrze trzymają ciepło. Warto mieć w pamięci, iż do stosownego kształtowania powierzchni są izokliny. Te trójkątne listwy mają ogromną wartość dla budynku. To małe elementy, które zabezpieczają przed niesłychanymi problemami.

Postawienie budynku można nakazać, zamiast wielkiej firmie, ekipie profesjonalistów – zobacz MEGA Styro. Należałoby poznać portfolio wykonawcy. Zapytać o materiały, które polecają. Częstokrotnie mają oni wieści, w których sklepach można wyposażyć się za najmniejsze pieniądze, a taka nowina bywa dla budującego równorzędna z oszczędnościami. To nie jedynie tańsze izokliny, ale i papa, czy w następnym czasie budowy dodatki wewnętrzne takie jak kafelki, podłogi drewniane, rury, grzejniki.

Drużyna, której zleca się określone zlecenia budowlane, ma często także znajomości na lokalnym rynku. Może polecić nawet doskonałego gazownika. Można również zawczasu zaprojektować ogród. Zdecydować, co zostanie posadzone, jakie drzewa liściaste, krzaki. Podjąć decyzję, jakiego typu ogrodzenie (zobacz ogrodzenia Pomorskie) będzie sensowne. W ostatnim czasie popularne stały się żeliwne okucia. Niezwykle ozdobne, a także mocne. Trzeba jednakże mieć w pamięci, że takowe wyjście nie jest najtańsze. Jednakże jednak ktoś decyduje się na budowę tworzenie domu sam i nie będzie wynajmował deweloperskiej firmy, może się stać, iż tego typu płot jest w zasięgu ręki.

Porównaj –