Ekscytującą pracą może wydać się praca na sporych wysokościach. Osoby, którzy mają okazję jej zaznać są osobami pracującymi na budowie. Jednakże realną wysokość mogą dopiero poczuć obsługując żurawie wieżowe.

Z czym się wiąże praca na żurawiu wieżowym

Żuraw wieżowy to maszyna uznawana aktualnie największą maszyną roboczą. Wyróżniamy różne rodzaje tych urządzeń – są one np. stacjonarne, to znaczy budowane w jednym miejscu. Takim punktem ustawienia żurawia może być np. szczytowa kondygacja budowanego wieżowca. Żurawie wieżowe są wykorzystywane przy stawianiu wieżowców, ale to nie jedyne zadanie do jakiej są używane. Mają użytek w dziedzinach takich jak: leśnictwo, przemysł stoczniowy, itd. Żurawie wieżowe na stałe zaistaniły w panoramie Gdańska, gdzie używane są przy budowie statków. W kraju maszyny – wybierz – niezawodne maszyny budowlane te mają długość mniej więcej od 30 do 50 m. Dlatego decyzując się na pracę na żurawiu trzeba mieć przekonanie o nieobecności lęku wysokości. Praca ta wiąże się z dużą odpowiedzialnością, dźwig jest zdolny do unoszenia ciężaru nawet do 80 000kg! Więcej:

Jeżeli martwi Cię monotonia przeprowadzanych na żurawiu działań – nic bardziej mylnego. Wyobraź sobie jak jednego dnia pomagasz przy budowaniu wieżowca, a kolejnego jest to np. dom. Praca ta z pewnością wymaga wielkiego skoncentrowania.

dźwig na placu budowy

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com

Pod żadnym względem nie należy naginać zasad BHP, ponieważ może zakończyć się to wypadkiem. Płaca na tym stanowisku wbrew przekonaniu nie są zbyt wysokie, jednakże wciąż nie przedstawiają się najgorzej. Szczególnie w sytuacji gdybyś chciał wyemigrować.

W jaki sposób zdobyć uprawnienia do obsługi żurawi wieżowych

Drogą do zdobycia potrzebnych uprawnień jest odbycie specjalnego szkolenia. By móc zrealizować kurs trzeba mieć ukończony 18 rok życia. Dodatkowo konieczne jest przynajmniej wykształcenie podstawowe. Następnym wymaganiem jest brak przeciwwskazań zdrowotnych, potwierdzony przez upoważnionego lekarza. Kurs nie jest najtańsze, ale prędko zwraca się po znalezieniu zatrudnienia. Kurs zawiera w sobie kilkadziesiąt godzin lekcji w praktyce i teorii. Na koniec szkolenia czeka Cię egzamin państwowy, który nadzoruje komisja UDT. Tak przyszykowany możesz zacząć niezwykle ciekawą pracę jako operator. Już dzisiaj wyszukaj ośrodek szkoleniowy i zapisz się na kurs!