Proces laminowania to gwarancja dodatkowej odporności, przykładowo na wilgoć, wytrzymałości mechanicznych, ale i dla efektów dekoracyjnych. Istnieją różne zastosowania laminatu.

W poligrafii laminowanie to sposób na uszlachetnienie druku. Mowa o przyklejeniu do powierzchni zadrukowanej folii lub tkaniny.

Jednym z najbardziej znanych sposobów laminowania jest foliowanie. W innym przypadku – w przemyśle szklarskim proces laminowania szkła odnosi się do sklejania za pomocą profesjonalnej folii dwóch albo więcej tafli szkła. To powoduje, iż szkło jest bardziej odporne mechanicznie i w momencie rozbicia, odłamki nie będą się rozsypywać. Rodzaj użytej folii decydował będzie również o pozostałych właściwościach szkła laminowanego, przykładowo przepuszczalność promieni UV.

opakowanie żywicy do laminowania

Autor: mixtureusa
Źródło: http://www.flickr.com

Szkło laminowane jest dość często wykorzystywane w różnych dziedzinach. Bardzo ciekawym przypadkiem są tak zwane żywice do laminowania. Dzięki nim możliwe jest wyprodukowanie lekkich, sztywnych, naprawdę wytrzymałych detali oraz narzędzi. Podczas produkcji najczęściej stosuje się techniki laminowania ręcznego, worka próżniowego albo infuzji. Żywice do laminowania są również wykorzystywane do zrobienia wytrzymałych mieszanin żywicznych z użyciem lekkich albo ciężkich wypełniaczy. Rzeczywiście dobre żywice epopast wytwarza firma ze Skawiny – więcej na na tutaj. Laminowanie jest także używane w przemyśle meblowym. W tej sytuacji laminowanie jest to po prostu pokrycie nośnika, czyli płyty (zobacz: płyty pet) wiórowej, MDF albo płyty pilśniowej laminatem. Lub też specjalną folią podczas procesu pracowania pod wysokim ciśnieniem w ramach półkowych dla polepszenia właściwości estetycznych i wytrzymałościowych. Jak więc widać laminowanie ma znaczną ilość zastosowań i na pewno to zjawisko nie ogranicza się tylko do jednej czy dwóch obszarów.
To sprawia, że praca w wielu miejscach jest bardziej efektywna i służy wielu zadaniom. Już większość przedsiębiorstw przekonało się do laminowania, więc jest to tak chętnie i z przekonaniem stosowane.

Jak wskazują tendencje na pozostałe lata, liczba ta jak się zmieni to jedynie na korzyść, czyli możemy być pewni, iż będzie coraz większa ilość firm, które będą używać laminaty (więcej informacji o laminowanych żwyicach). Są jakościowe, zawsze się sprawdzają, więc nikt się nie dziwi, iż tak właśnie jest. Z najlepszych materiałów przecież każdy chce korzystać.