Rodzime kopalnie, znane przed laty bardzo wiązały się wyłącznie z wydobywaniem węgla kamiennego. To rzecz jasna najistotniejszy ich produkt, lecz nie jedyny, jaki jest tak bardzo pożądanym towarem kopalnianym.
Węgiel to naturalnie czołowy towar wywodzący się z rodzimych sztolni.

Niełatwo dać wiarę temu, iż to co można do tego wydobyć z kopalni może posłużyć choćby do aranżacji wnętrz i nie wyłącznie. Jednakże niesłychanie mile spostrzeganym ostatnimi czasy materiałem pochodzącym właśnie z takowych otchłani kopalni jest trawertyn. Oczywiście pokłady jego nie pojawiają się w każdej jednej z kopalń, jednak w Polsce także i takie się odnajdują. Ten tajemniczo brzmiący trawertyn to zwyczajny kamień naturalny z ogromnie atrakcyjną powierzchnią. Jego charakterystyczną właściwością są naturalne otwory na budowie, zaś płyty z trawertynu są używane w ozdabianiu mieszkań. Trzeba jednakże ująć, że trawertyn jest mało mocnym materiałem, nieodpornym na odkurzacz na mokro zawilgocenia czy zarysowania, ale do salonów nadaje się wyśmienicie i tworzy jedyny w swoim rodzaju nastrój.
atesty
Następnym materiałem wywodzącym się z kopalnianych wydobyć będzie kreda pastewna. Owa z kolei znajduje zastosowanie przede wszystkim w wytwarzaniu pasz bądź jako bonus do pasz. Dzieje się tak stąd, że kreda pastewna jest produktem niesłychanie wysokiej jakości, który dostajemy w przebiegu przemiału kamienia wapniowego.

Jedne a także drugie zaprezentowane wyroby, choć być może znacznie mniej popularne od węgla kamiennego cały czas wykorzystywane bywają w dalszych krokach produkcji, a użycie mają całkowicie inne.