Co bys powiedział na szkło w domu? Na schodach czy poręczach? Tego rodzaju rozwiązania szklane wzbogacają każdy pokój, dając lekkości, jak również tworząc dostęp do światła dziennego. Dzięki nowym technologiom produkcji, a także dobrym konstrukcjom szkła, zyskujesz bezpieczeństwo konstrukcji budowlanych.

Kuchnia minimalistyczna, wizualizacja i zdjęcie

Autor: Paweł Bykowski
Źródło: http://pawelbykowski.wordpress.com/
innowacyjne techniki spowodowały, że szkło jest ważnym elementem innowacyjnych i klasycznych konstrukcji budowlanych. Dlatego też spektrum wykorzystywania szkła w tym zakresie jest niezwykle bogaty i ma szansę obejmować ściany, dachy czy podłogi.

Na pewno jednak wspaniałych atutów estetycznych i funkcjonalnych nadadzą przestrzeni zrobione ze szkła schody. Szklane elementy tworzy się z trójwarstwowego, hartowanego szkła klejonego. Na przykład, w szklanym stopniu o największej grubości 26 milimetrów, mamy szansę oszacować górną oraz dolną warstwę szkła, której grubość osiągnie osiem milimetrów,z kolei środkowa dziesięć. Elementy mogą być również na wykonanych ze szkła płytach warstwowych, laminowanych foliami PVB, odznaczają się one duża trwałością na rozerwanie. Estetykę stopni ułatwi użycie barwnych folii w wybranym odcieniu.

Do laminowania szkła stosowane są specjalne piece, a czasami i autoklawy. Proces ten przebiega w ten sposób, że dokonujemy połączenia, za pomocą właściwych folii, dwóch albo więcej warstw szkła. W przypadku szkła hartowanego musimy uwzględnić minimum dwie folie. Ostatnio coraz popularniejsze użycie ma technologia laminowania w tak zwanym worku próżniowym. W jaki sposób to funkcjonuje? Przygotowany pakiet identycznych foremek wykonanych ze szkła montowany jest w przygotowanym płaszczu, z jakiego wysysa się powietrze. Potem z kolei szkło zostaje poddane nagrzewaniu w piecu.

Tafle mogą być tez klejone za pomocą prześwitujących lub kolorowych żywic chemoutwardzalnych. W większości technologiach łączenia bardzo ważna jest szczególnie jedna cecha, jaką dają one szkłu. W wypadku uderzenia szkło (szkło lacobel) pęknie, niemniej jego kawałki nadal będą trzymane przez warstwę folii lub żywicy. Należy pomyśleć o takim rozwiązaniu, gdyż szkło w domu to doskonała inwestycja, wspaniały efekt i ponadczasowość.